Domácí

"Smrdí to jako hnůj!" Lidem vadí zápach z výrobny granulí! VIDEO

Obyvatele severozápadu Prahy a přilehlých obcí už několik let trápí nepříjemný zápach. Na tento problém jsme upozornili reportáží před třemi lety a situace zůstává stále stejná.

Podle spoluzakladatelky spolku Praha pro život Emilie Schneider zápach pochází z nedaleké výrobny krmiv pro domácí mazlíčky v Chrášťanech. I když firma se zápachem bojuje, nedaří se ho odstranit, čímž trpí především místní obyvatelé.

"Když fouká vítr od západu, tak je to cítit až do Řep. Záleží na větru a také na dnu," popisuje situaci jeden z obyvatelů pražských Řep.

Místní se shodují, že se zápach objevuje v nepravidelných intervalech, především pak v ranních a nočních hodinách nebo o víkendu.

 

Související obsah

 
"Myslel jsem si, že ten zápach pochází z hnojení pole. Pak jsem zjistil, že je to z krmiv. Cítím ho docela často, hlavně na parkovišti a je to nepříjemné, jako když je vedle mého auta zaparkovaná kupka hnoje. Když vystupuji z auta, tak mě to bouchne do nosu a trošku mi to znechutí den," svěřuje se obyvatel Zličína.


Kritické hlasy nabírají stále více na síle a místní se proti zápachu snaží zakročit různými způsoby. Své postřehy a názory na situaci sdílí ve facebookové skupině Stop smradu z granulí v Praze, kde se objevují příspěvky typu "Opět se nedá spát. Smrad šílený! Psala jsem v noci i na ČIŽP. Přeci nemohou naše stížnosti donekonečna přehlížet a nic nedělat".

 

Související obsah

Lidé se brání i stížnostmi adresovanými přímo továrně, podle mluvčího společnosti Vafo Martina Šámala je ale vnímání zápachu individuální a mnoho stížností se prý ukazuje jako nerelevantní. Místní proto v minulosti sepsali i petici, kterou podepsalo asi 2700 lidí. Petice cílila na státní instituce, které vyzývala k podniknutí veškerých možných kroků k vyřešení problému, na zlepšení situace však neměla v podstatě žádný dopad. Obyvatelé se proto rozhodli pro další krok, založit spolek Praha pro život a proti továrně Vafo tak bojovat ještě intenzivněji.


"Chceme podat podnět k zastavení nebo omezení provozu, protože ta současná výrobní kapacita vůbec není vyřešena," vysvětluje záměr spolku jeho spoluzakladatelka Emilie Schneider. Jako jeden z kroků zvažují i demonstraci.

"Investovali jsme miliony do čištění vzduchu," brání se firma

Firma už v minulosti na podněty obyvatel reagovala a pokoušela se je řešit například nákupem nových čističek vzduchu. "Investovali jsme od roku 2013 padesát milionů korun do čištění odpadního vzduchu. Druhý čistící stupeň pomocí tzv. studené plazmy je v plném provozu od podzimu 2018 a dosahuje účinnosti odstranění pachových stop v průměru 80%," sdělil tiskový mluvčí společnosti Vafo Martin Šámal.

Související obsah


Firma tedy splňuje všechny legální požadavky a situaci se snaží řešit, zlepšení je však stále minimální, jak se přesvědčili i reportéři TN.cz. V průběhu natáčení na Zličíně a v Chrášťaněch byl nepříjemný zápach opravdu znatelný a jak tvrdí místní obyvatelé, žádné významné zlepšení v této situaci už několik let nezaznamenali. Ke všemu společnost plánuje rozšíření výroby na dvojnásobné množství, což by znamenalo zvýšení emisí pachových látek o 260%.


"Od roku 2014, kdy firma instalovala novou linku, tak je situace čím dál horší. Zpočátku byl smrad spojený se Zličínem a teď to zamořuje pomalu celou půlku Prahy," dodává Schneider a doufá, že založením spolku dokáží situaci kolem zápachu konečně vyřešit.

zam, gwe, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz