Sprej

Nosní spreje vyvolávají závislost. Takhle ji poznáte! PŘÍZNAKY

Nosní spreje vyvolávají závislost. Takhle ji poznáte! PŘÍZNAKY
Zdroj: Profimedia

Bolest hlavy, závratě a poruchy spánku. Lidé o nebezpečí závislosti na spreji či kapkách do nosu často neví, nebo jej ignorují. Na problém upozornila Česká lékárnická komora (ČLnK).

Podle prezidenta ČLnK Lubomíra Chudoby mnozí Češi považují spreje a kapky do nosu za nevinné léčivé přípravky. "Pro jejich správné použití existují základní zásady, které lidé často opomíjejí a následně se zbytečně potýkají se závislostí na nosních sprejích a kapkách. Aby pacienti jejímu vzniku zabránili, měli by dbát odborných rad lékárníků,“ upozornil Chudoba.


Součástí těchto přípravků je účinná látka, která snižuje otok sliznice nosu. Díky tomu se lidem lépe dýchá. Při nadměrném užívání ale způsobuje závislost. Varování před nadužíváním nosních kapek a sprejů je běžně součástí příbalových letáků, mnozí lidé to však ignorují.


Portál tvnoviny.sk přinesl příběh sedmadvacetileté Slovenky závislé na spreji do nosu. Závislost se u ní projevila poté, co se nachladila a začala přípravek užívat. "Trvalo to tři roky s malými přestávkami. Nosový sprej jsem užívala i dennodenně," popsala.

Související obsah


Přiznala, že varování před závislostí nebrala vážně. Sprej pak u sebe nosila ve dne i v noci. Občas se budila jen proto, aby si mohla stříknout do nosu. "Na lepší dýchání si člověk rychle zvykne. Po delším používání si ale můžete nos úplně zničit," řekl pro tvnoviny.sk slovenský lékař Juraj Klačanský.

Podívejte se na reportáž televize Markíza o závislosti na sprejích do nosu na Slovensku:


Závislost se může projevovat bolestmi hlavy, závratěmi či poruchami spánku. "Odvykací kúra bývá ve většině případů zdlouhavá a zpočátku velice nepříjemná. Nejúčinnější je vyhledat pomoc specialisty – otorinolaryngologa, který zvolí nejvhodnější léčbu,“ popsala mluvčí ČLnK Michaela Bažantová.


Kapek a sprejů do nosu se ale není třeba obávat. Je důležité si pohlídat správné dávkování a třeba i vyměnit spreje s umělými látkami za přípravky na přírodní bázi s mořskou solí či výtažky s bylin. U těchto závislost nehrozí.

ČTĚTE TAKÉ:

Máte rýmu? Nesmrkejte, jinak vám bude ještě hůř!
Jarní alergie udeřily: Jak si ulevit?

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz