Ministr zemědělství

Česko Unii neustoupí! Polské maso se bude kontrolovat dál

Ministr zemědělství Miroslav Toman jednal v Bruselu o kontrolách polského masa. Přesvědčoval Evropskou komisi, aby celá Unie přijala dočasně vůči Polsku povinné kontroly na salmonelu. K tomu ale nedošlo. Kontroly u nás však budou pokračovat dál.

"V tuto chvíli Česká republika neruší mimořádné veterinární opatření," prohlásil ministr Toman. Kontroly polského masa budou pokračovat minimálně do 18. března, kdy dojde na další schůzku Tomana se zástupcem Evropské komise a tentokrát i s polským ministrem zemědělství Janem Krzyszofem Ardanovským.

Právě to je jediným výstupem z jednání Tomana s eurokomisařem pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenisem Andriukaitisem. Český ministr Komisi informoval o aktuální situaci v Česku a také úterním rozhovoru s polským ministrem. Jednání trvalo zhruba dvě hodiny.

Ardanowski ale ve středu uvedl, že by za snahami vytlačit polské potraviny z českého trhu mohl být konkurenční boj. "Češi vzhledem ke kvalitě a ceně léta rádi kupují polské potraviny. Avšak tato země se dávno snaží zvětšit vlastní zemědělskou výrobu. Možná právě proto se nás snaží vytlačit z trhu. Nakonec majitelem jednoho z největších zpracovatelských koncernů v Česku je předseda vlády," sdělil.

Už minulý týden vyzvala Unie Česko, aby mimořádná opatření zrušilo. "Evropská komise soudí, že postup českých úřadů vůči Polsku, spočívající v dodatečných kontrolách dováženého hovězího po objevení salmonely v jedné zásilce masa, není přiměřený ohrožení. Česko musí přestat s takovými kontrolami," sdělila mluvčí EK Anca Paduraruová.

Související obsah

Polsko už samo některé vstřícné kroky podniklo. Tamní jatka budou pod stálým kamerovým dohledem, čeští veterináři budou také přímo na jatkách porážky kontrolovat.

Přesto Česko od mimořádných opatření ustoupit nehodlá. "Chtěli bychom po polské straně, aby nám garantovala to, že polský dozorový systém vůči hovězímu masu funguje dobře," řekl dříve mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Dovozci musí nechat kontrolovat veškeré hovězí maso z Polska už téměř dva týdny. Mimořádné opatření zavedlo Česko po nálezu 600 kilogramů hovězího nakaženého salmonelou.

"Každá zásilka masa musí být hlášena 24 hodin předem i s místem určení. Díky tomu mají naše dozorové orgány přehled a mohou z masa odebírat vzorky," informoval už dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Lucie Linhartová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz