Koření

Štíhlá a prsatá blondýnka slaví šedesátiny! Vzpomínáte na tu svoji?

Je jí šedesát let a snad každá holčička na světě po ní touží. Panenka Barbie je legendou, která má v záplavě hraček stále své místo. Jestli máte slabost pro dlouhonohé, štíhlé, okaté panenky, pak budete možná tiše závidět největší fanynce Barbín na světě. Svou rekordní sbírku panenek nám ukázala ve svém domě v německém Düsseldorfu.

Panenka Barbie, štíhlá blondýnka v plavkách, se světu poprvé představila 9. března 1959 na americkém veletrhu hraček. A okamžitě se stala hitem, po kterém toužily snad všechny americké holčičky. Jen v prvním roce se prodalo neskutečných 350 tisíc kusů.


Nemohla za to ale jen hezká tvářička a krásné šatičky, které k Barbie neodmyslitelně patří, ale i poselství, které tvůrkyně Ruth Handler do panenky vložila. Barbie má holčičky inspirovat, podporovat v nich nezávislost a touhu plnit si sny. Jedním ze sloganů Barbie ostatně je: můžeš být, kým chceš.

Proto na sebe panenky berou podobu i slavných žen, třeba Marylin Monroe. Když Ruth panenku pojmenovávala po své dceři, netušila, jakou legendu stvořila.

Související obsah

Ruth zemřela před sedmi lety, její panenka ale žije dál. Každou sekundu se prodá zhruba jedna. Loni prodeje přesáhly jednu miliardu dolarů a firma Mattel tak dokázala, že krize Barbie se nekoná. V roce 2011 totiž začaly prodeje klesat, poté firma čelila kritice, že je panenka na svou výšku příliš hubená a může vyvolávat v dívkách nereálné představy o postavě. Mattel naštěstí před kritikou nezavřel oči.

Související obsah

Barbie ke kulatinám můžeme popřát, aby její věhlas a sláva přežily ještě spoustu let a okaté panenky dělaly radost ještě mnoha generacím. S tím ostatně můžeme pomoct i my samy tím, že budeme naše poklady z dětství střežit jako oko v hlavě a předávat je do dobrých rukou našich potomků!

TN.cz/vem

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz