Jatka

Maso z nemocných krav končilo v Česku! Poráželi je na Slovensku

Slovensko řeší podobný skandál s masem jako před několika týdny Polsko. Tamní jatka zpracovávala maso z nemocných krav, následně ho vyvážela hlavně do Česka. Státní veterinární správa objevila dvě a půl tuny masa v nelegální bourárně v Praze. Z větší části přišlo právě od tohoto dodavatele ze Slovenska.

Hodně to připomíná nedávný skandál z polských jatek. I na Slovensku měly nemocné a nechodící krávy putovat na porážku a jejich maso pak do obchodů. Dít se to prý mělo několik let na jatkách Joko JP Šaštín-Stráže. Na situaci upozornil jeden ze slovenských farmářů.

"Léčené, nechodící, uhnilé a chcíplé krávy putují na slovenská jatka," upozornil farmář z Horní Krupé Martin Konečný. "Taková kráva by určitě neměla přijít do prodeje," prohlásila veterinářka.

Redaktoři slovenského deníku Hospodárské noviny, kteří případ medializovali, tvrzení ověřili - nabídli na jatka fiktivní ležící a antibiotiky léčenou krávou. Tedy takovou, která podle nařízení Evropského parlamentu a Rady EU nemůže být dále zpracována.

Majitel jatek nabídku odmítl. Do ledna tohoto roku, než se zpřísnily kontroly, mu ale zřejmě nedělalo problém nemocné krávy odkoupit. "Velmi rádi, ale už se to nedá, máme tu doktory. Tehdy se to dalo, teď se nedá," citoval deník majitele.

Ze zmíněných jatek ze západu Slovenska putovalo větší množství masa i do České republiky. Konkrétně do pražské bourárny, která dokonce nemá pro činnost povolení. Uvnitř v době kontroly bylo přes dvě a půl tuny hovězího masa, většinou právě ze Slovenska.

"150 kilo bylo problematických, mělo smyslové změny a bylo rozhodnuto, že na místě to bude zlikvidováno," sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Provozovateli bourárny hrozí za nesplnění provozních podmínek pokuta až 50 milionů korun.

Podle veterinářů závadné maso ze Slovenska nikde jinde v Česku neskončilo. Na Slovensku teď probíhají plošné kontroly jatek.

Simona Šimková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz