Změna času

Lidi trápí rozhozený biorytmus. Takto se přizpůsobíte změně času

Lidi trápí rozhozený biorytmus. Takto se přizpůsobíte změně času
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Přechod ze zimního na letní čas, který v Česku proběhl v noci ze soboty na neděli, trápí tisíce lidí. Ti si stěžují na rozhozený biorytmus a na to, že si na změnu času nemohou přivyknout. Evropanům ale svítá naděje, že se neoblíbené změny časů brzy zbaví.

Přesun na letní čas je ze dvou změn v průběhu roku tou horší, protože v noci ztrácíme hodinu spánku. Ruce si mohou mnout ti, kteří nepodcenili prevenci. Pro snadný přechod na jiný čas je totiž potřeba se na něj už pár dní dopředu připravit a postupně si upravovat režim spánku tím, že na pátek a na sobotu jdete spát alespoň o půl hodiny dříve a hlavně dříve vstáváte. Změna není pak tak drastická.

Když už ke změně času došlo, je potřeba okamžitě přejít na svůj obvyklý denní režim. Vstáváte běžně v 7:00, tak tak vstávejte dál, i když by podle starého času bylo teprve 6:00, ve stejné časy jako běžně dodržujte i další denní rituály. Dobré je mít i rituál před spaním. A hlavně se vyvarovat koukání do obrazovek telefonů a počítačů. Elektronické světlo totiž stimuluje mozek podobně jako to sluneční a brání ve spánku.

Vyvarujte se toho, abyste si šli v průběhu dne zdřímnout. "Odpolední zdřímnutí odkládá naší tělesnou potřebu spánku. Takže v noci nebudete tak unavení, jak byste potřebovali a budete mít potíže usnout," varovala neuroložka a odbornice na spánek z clevelandské nemocnice Tina Watersová. Podle ní, čím dříve si přizpůsobíte svojí denní rutinu novému času, tím rychleji si na něj zvykne váš biorytmus.

Související obsah

Důležitým prvkem při změně času je role světla. Pro mnohé spočívá právě úskalí přechodu na letní čas v tom, že náhle je opět tma v době, kdy potřebují vstávat do práce nebo do školy, a naopak večer, pokud chodí spát velmi brzy, ještě není úplná tma. Experti radí využít světlo ke svému prospěchu.

To totiž potlačuje hormon spánku melatonin. Místo jízdy MHD či autem je tak dobré se v prvních dnech po změně času vydat na cestu pěšky. Procházka na sluníčku vás hezky probere. Naopak ve večerních hodinách světlo omezte a nevystavujte se ani tomu umělému, radí lékař Michael Smith z webu WebMD.com.

Důležitá je také dobrá strava. Po probuzení byste se měli co nejdříve pustit do vydatné a vyvážené snídaně, ta totiž vašemu tělu řekne, že už je den. Jídlo by mělo obsahovat dostatek sacharidů, vysoký obsah vlákniny a dostatek bílkovin.

Související obsah

Tělo se na přechod přizpůsobuje pět až sedm dní, upozorňuje americká asociace spánkové medicíny. To nejhorší už ale máme za sebou. Kritické je totiž pondělí po změně času, kdy celosvětově stoupá počet dopravních nehod a také pracovních úrazů.

Evropanům ale svítá naděje, že brzy pro někoho otravné změny času odpadnou. Konec střídání podpořili před týdnem europoslanci. Naposledy by Evropané měli přeřizovat hodinky v roce 2021, původně se počítalo s tím, že změny skončí už letos. Státy si budou moci vybrat, který čas si nechají.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz