Dvojí kvalita potravin

Budeme stále jíst horší věci než na západě? Dvojí kvalita nekončí

Europoslanci z výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele v úterý dopoledne schválili nová pravidla, která mají chránit evropské spotřebitele. Jejich součástí je i hojně diskutovaná dvojí kvalita potravin. Ta ovšem nakonec nejspíš úplně zakázaná nebude.

"Zákaz dvojí kvality z textu ale nakonec vypadl," zlobí se europoslankyně Olga Sehnalová, která je členkou zmíněného výboru a o dvojí kvalitu potravin se zajímá dlouhodobě. Ona sama proto novou normu nepodpořila a chce její přepracování.

"Výsledek je pro mne zklamáním. Část zákona, která se týká dvojí kvality, je výhrou ministrů průmyslu a obchodu členských států EU, kteří dvojí kvalitu chtěli legalizovat, což se jim nakonec povedlo," zlobí se Sehnalová.

Původně návrh počítal s tím, že dvojí kvalita potravin bude zcela zakázaná a výrobci nebudou moct prodávat pod stejnou značkou věci s různým složením - ve vyšší kvalitě na západě Evropy a v nižší na východě.

Související obsah

Deníku Sehnalová řekla, že schválená varianta v podstatě dvojí kvalitu legalizuje, protože "v textu je otevřený seznam legitimních důvodů, proč by měla být přípustná."

Eurokomisařka Věra Jourová, která se v tématu také dlouhodobě angažuje, ovšem mluví úplně jinak - o obrovském úspěchu.

"S touto dohodou to má dvojí kvalita na jednotném trhu spočítané. Spotřebitelé už by neměli být mateni různými výrobky, které se tváří jako identické. Firmy, které budou podvádět, čekají vysoké sankce," uvedla v prohlášení Jourová.

Jakékoliv rozdíly ve složení podle ní musejí být opodstatněné a doložené. "Ještě před dvěma lety se ta věc považovala za pseudotéma, které vůbec neexistuje. Poprvé v historii stanovujeme jasná a vymahatelná pravidla proti dvojí kvalitě. Je to velký úspěch," uvedla česká eurokomisařka na dotaz TN.cz.

Pokuty budou opravdu drastické - pokud nová pravidla v této podobě projdou i na plenární schůzi Evropského parlamentu, mají sankce dosáhnout výše až čtyř procent ročního obratu firmy, která nařízení poruší. Dvojí kvalita výrobků má být brána jako nekalá obchodní praktika.

Pusťte si prosincovou reportáž k tématu:

ČTĚTE TAKÉ:

Před nákupem potravin vždy zkontrolujte etiketu: Co vše z ní lze vyčíst?
Tady prodávají zkažené jídlo! Jak poznat, že se obchodu máte vyhnout obloukem?

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz