Nemovitost

Nečekané dědictví vyneslo jmění! Tisíce nemovitostí bez majitele

Nečekané dědictví vyneslo jmění! Tisíce nemovitostí bez majitele
Zdroj: tn.cz / Mediafax

Nečekané dědictví spadlo nedávno do klína rodině, která po prapratetě z Čáslavska získala rozsáhlé zemědělské pozemky. Překvapení dědicové je prodali a zbohatli. V Česku přitom stále zůstává skoro 200 tisíc nemovitostí s nevyjasněnými vlastníky, o které se mohou lidé přihlásit.

"Šlo o zemědělské pozemky o výměře více než 5 hektarů, které vlastnila žena narozená v roce 1888. Po její smrti zůstaly pozemky nadále evidované v jejím vlastnictví, avšak byly obhospodařovány tehdejším JZD," popsala zmíněný případ mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Michaela Tesařová.

Dědicové následně zemědělcům pozemky prodali za milion a půl. Úřadu se také podařilo vypátrat majitele lesa o rozloze více než šest hektarů u Turnova. Protože je po smrti, dědické řízení musí dotatečně řešit soud.

Do konce února úřad prošetřil 27 423 nemovitostí zapsaných v katastru nemovitostí na nedostatečně identifikované vlastníky. Jde ale jen o malou část celkového počtu nemovitostí bez jasných vlastníků - stále jich zbývá přes 190 tisíc.

Související obsah

"Doporučuji všem, aby se podívali na naše webové stránky, zda jejich předci či oni sami nejsou majitelé nemovitostí,“ nabádá generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Přehled bezprizorních nemovitostí najdete TADY.

"Nejčastějším výsledkem šetření ÚZSVM ve zmíněných 27 tisících případů bylo podání podnětu k zahájení dědického řízení (téměř 58 % případů). U druhého nejvyššího počtu případů se prokáže, že prošetřovaná nemovitost je ve vlastnictví České republiky (11 % případů). V osmi procentech případů se vlastník k majetku přihlásil sám," doplnila Tesařová.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz