Domácí

Kvalita silnic v Česku je alarmující! Lépe je na tom Albánie či Turecko

Kvalita silnic v Česku je podle odborníků rok od roku horší. A potvrdilo se to i po letošní zimě. Opravit by prý potřebovalo momentálně téměř 8 tisíc úseků, jenže peněz je málo. Co se týče kvality silnic, jsme 68. na světě. Před námi je třeba Albánie, Turecko nebo i Tádžikistán.

Liberecký, Jihočeský, Moravskoslezský, Jihomoravský kraj či hlavní město Praha - v podstatě kamkoliv se v Česku podíváme, tam si řidiči musí protrpět jízdu na děravých silnicích.

"Co se týče opravenosti, tak v rámci Česka se neustále pohybujeme na stejném procentu, a co se týká kvality silnic, se situace zhoršuje," řekl Petr Čaník z projektu Vymoly.cz.

Třeba výmol na okraji Jihlavy měl v roce 2018 metr na délku a 60 centimetrů na šířku. Po více než roce silnice vypadá v podstatě stejně. Na některých místech ale byli silničáři úspěšnější.

Za nejponičenější komunikaci v České republice je považována pražská silnice v ulici U seřadiště – půl kilometrový úsek tu místo vozovky připomíná spíše tankodrom. Ulice U seřadiště vyhrála třikrát hlasování o největší výtluky na silnicích v celém Česku. A teprve loni v listopadu se po několika letech dočkala opravy a dostala nový asfaltový povrch.

Související obsah

"Česká republika se podle Světového ekonomického fóra umístila na 68. místě ze 140 posuzovaných zemí, co se kvality silnic týče, a pokud se podíváme na srovnání s Evropskou unií, tak tam jsme na tom ještě hůře," uvedla Jana Gabrielová, mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu.

Česko totiž obsadilo až 23. místo z 28 zemí unie. Lépe se umístilo například Slovensko, Maďarsko a dokonce i Polsko, které bylo řadu let kritizováno za nekvalitní silnice. Meziročně jsme si celosvětově pohoršili o devět míst.

Stát v uplynulých čtyřech letech krajům poslal celkem 145 miliard korun na opravy. "Určitě jde v určité míře o systémový problém, protože peníze, které by měly přicházet na opravu silnic, jsou nedostačující," dodal Čaník. Úplně nejhůř jsou na tom u nás údajně silnice třetí třídy.

reg/Lucie Linhartová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz