Věra Špinarová

Ostrava rozhodla, co se sochou Špinarové. Musí souhlasit i sochař

Po několika měsících rozhodlo vedení městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz o soše zpěvačky Věry Špinarové. Radní ji chtějí nabídnout k prodeji, případně ji přemístit někam jinam. Manipulaci se sochou ale musí podle smlouvy schválit její autor. Souhlas sochaře však obvod stále nemá.

Kontroverzní socha Věry Špinarové, která stojí v Ostravě od loňského října, bude na prodej. Rozhodli o tom radní centrálního ostravského obvodu. Pokud by o ni nikdo neměl zájem, pokusí se dílo přemístit jinam.

Podle starostky Moravské Ostravy a Přívozu Zuzany Ožanové (ANO) se obvod snaží s autorem sochy domluvit, aby s plastikou mohli nakládat. Podle smlouvy totiž bez jeho souhlasu nemohou. Radní Lukáš Jansa (Piráti) však věří, že jim vyjde vstříc.

Sochař Moješčík však zatím jakoukoli dohodu s obvodem podepsat odmítá. Novinářům řekl, že smlouvu nepodepsal na radu právníka. Není prý jasně řečeno, co Ostrava se sochou zamýšlí. Zároveň se také odmítá vzdát autorského práva.

Související obsah

Potlesk při odhalení sochy vystřídala nespokojenost mnohých lidí. Některým se nelíbí vzhled, druhým místo, kde socha stojí. Spokojený nebyl ani zpěvaččin syn Adam Pavlík.

"Já myslím, že všichni, kteří mamku znali, tam vidí stát úplně jiného člověka. Mamka si není podobná v ničem, ani ve výraze, ani ve vlasech," postěžoval si v říjnu minulého roku Pavlík.

Související obsah

Na internetu ihned po odhalení sochy vznikla petice, která žádala odstranění díla. Petici podepsalo přes 1600 lidí. Zástupci odborné veřejnosti kritizovali i to, že socha nevzešla z veřejné soutěže.

Podívejte se, jak se celá situace vyvíjela:

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz