Nebezpečí

Na těchto židlích se mohou děti vážně zranit! Nemáte je doma?

Na těchto židlích se mohou děti vážně zranit! Nemáte je doma?
Zdroj: dTest

Varování před dětskými židličkami vydal časopis dTest. Otestovali dvaadvacet modelů a čtyři z nich naprosto propadly. Kromě toho, že nesplnily zákonné normy, jsou navíc pro děti velmi nebezpečné. Při běžné manipulaci se s nimi totiž mohou převrátit.

Na vysoké dětské židle pro děti zhruba od šesti měsíců si posvítili experti v laboratoři. "Při testování se odborníci řídili aktuálně platnou normou ČSN EN 14988:2018, která u dětských vysokých židliček přesně stanovuje bezpečnostní požadavky na jejich konstrukční zpracování i zkušební metody, kterými se prověřují," vysvětlila mluvčí časopisu dTest Kristýna Kuncová.

Při této metodě se simuluje situace, kdy se dítě v židličce naklání do stran nebo se odstrčí od stolu. "Při zkouškách stability jsme odhalili čtyři rizikové modely - Baby Mix 2v1, Caretero Primus, Caretero Homee a Scarlett Kombi. Reálně hrozí, že se tyto židličky s dítětem převrátí dozadu," říká šéfredaktorka spotřebitelského časopisu Hana Hoffmannová.

"Tyto výrobky nepovažujeme za vhodné a pro děti bezpečné. Podali jsme proto podnět České obchodní inspekci kvůli nedodržení platné normy," uvedla Hoffmannová.

Všechny nedostatečně stabilní židle mají shodou okolností jedno společné. Jde o podobnou konstrukci. Jedná se o typ, který je možno rozložit na samostatnou židličku a stoleček.

Související obsah

"Dvěma židličkám jsme udělili nedostatečnou známku i za jejich konstrukční zpracování. U modelů Caretero Homee a Scarlett jsme totiž mezi sedačkou a opěradlem narazili na skuliny, ve kterých mohou dětské prsty uvíznout nebo se dokonce skřípnout," dodává šéfredaktorka.

ČTĚTE TAKÉ:

Jaká jste matka? Dítě na obrázku ohrožuje 11 věcí - najdete je všechny?
Autosedačky po směru nebo proti? U nejmenších neriskujte

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz