Aukce

Obraz Josefa Šímy se prodal za 10 milionů! Dražily se i další skvosty

V pražském Mánesu v neděli létaly miliony korun. Sběratelé a investoři se tam sešli kvůli aukci uměleckých děl. Za deset milionů korun se vydražil obraz českého malíře Josefa Šímy. Vyvolávací cena byla sedm a půl milionu.

Sedm a půl milionu, 8 milionů, 10 milionů - prodáno. Tahounem aukce v pražském Mánesu byl obraz Josefa Šímy Krajina. “Byl to opravdu unikátní, nádherný obraz, který nebyl doposud ani vystavován, ani nikde publikován. Opravdu unikátní aukční příležitost,“ řekla odborná konzultantka Alena Havlíková.


S vyvolávací cenou sedm a půl milionu korun byl zájem také o Zátiší hazardního hráče od Bernarda Buffeta. “Je to jeden z nejvýznamnějších francouzských malířů a každoročně jeho popularita stoupá. Jedná se o naprosto fantastickou investiční příležitost. Vydražil se za necelých 10 milionů,“ řekla Havlíková.


Součástí aukce byla také díla národního umělce Jana Zrzavého, která pochází ze sbírky slavného klavíristy Emila Gilelse. “Staly se dlouholetými přáteli. Gilels vždy daroval Janu Zrzavému některou ze svých nahrávek a na oplátku Jan Zrzavý daroval nějaký svůj obraz do jeho sbírky,“ vysvětlila Havlíková.

Související obsah


Sběratelé mají podle odborníků chuť nakupovat. “Nedělní aukci hodnotíme jako fenomenální úspěch. Vydražilo se kolem devadesáti procent nabízených předmětů. Sběratelé začínají dražit i zahraniční díla,“ prohlásil ředitel Adolf Loos Apartment and Gallery Vladimír Lekeš.


Předloňský rok byl třetím nejúspěšnějším rokem v historii českých aukcí. Sběratelé nebo investoři utratili přes jednu miliardu korun.
 

Linda Nguyenová, rod, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz