Dvojí kvalita potravin

Ministr hrozí milionovými pokutami za dvojí kvalitu potravin

Dvojí kvalita potravin v Česku už neprojde, slibuje ministerstvo zemědělství. Zákaz chce prosadit prostřednictvím novely zákona o potravinách. Za porušení by hrozila pokuta až 50 milionů korun. V pondělí to oznámil ministr zemědělství Miroslav Toman.

Potraviny, které jsou v různých zemích EU nabízeny pod stejným označením s různým složením, nebude v Česku možné uvádět na trh. Za porušení zákona bude podle ministerstva hrozit pokuta až do výše 50 milionů korun. Dodržování má podle ministerstva kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Takzvanou dvojí kvalitu potravin řešily v uplynulých týdnech i evropské instituce, výsledná směrnice ji ale úplně nezakazuje. Evropská komise se má k problému vrátit po dvou letech a znovu ho vyhodnotit. Na to české ministerstvo zemědělství čekat nechce.

"Díky tomu, že dvojí kvalitu zakážeme v aktuálně chystané české novele zákona o potravinách, začne zákaz platit podstatně dříve než v rámci dvouleté, takzvaně transpoziční, lhůty evropské směrnice. Cílem našeho návrhu je, aby potraviny, které se svými vlastnostmi liší, výrobci spotřebitelům nenabízeli ve stejném obalu, označení, barvě, grafice či se stejným marketingem," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Text schválený europoslanci považuje ministerstvo za obtížně vymahatelný. Usilovalo totiž o to, aby nebylo možné omlouvat dvojí kvalitu třeba preferencemi spotřebitelů nebo dostupností surovin.

"Problém s dvojí kvalitou potravin se týká především nadnárodních společností. Nemůžeme připustit, aby fakticky existovali občané několika kategorií. Je nutné spotřebitelům zajistit férové zacházení," uvedl ministr Toman.

Související obsah

Společně s ním promluvila na tiskové konferenci i česká europoslankyně Olga Sehnalová. Ta se problematice věnovala dlouhodobě a s výslednou směrnicí o nekalých obchodních praktikách byla také nespokojená.

"Ihned po jejím přijetí jsem proto upozornila, že bude v zájmu českých spotřebitelů nutné na národní úrovni přijmout takové požadavky na označování, aby zákaznici na pultech obchodů u nás výrobky dvojí kvality na první pohled poznali a mohli se jim vyhnout. Jsem ráda, že pan ministr Toman, který byl i na evropské úrovni mým spojencem v boji proti dvojí kvalitě, na nic nečeká a věřím, že připravovaný zákon nepodlehne v českém parlamentu lobby byznysu tak, jako se tomu nakonec stalo v Bruselu," řekla europoslankyně Olga Sehnalová.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz