Vojtěch Filip

Pravdy a lži v předvolební debatě: Podívejte se, jak dopadl šéf KSČM

Pravdy a lži v předvolební debatě: Podívejte se, jak dopadl šéf KSČM
Zdroj: TV Nova

Třetím hostem série předvolebních rozhovoru s předsedy politických stran byl předseda KSČM Vojtěch Filip. Stejně jako u předchozích hostů redakce TN.cz jeho výroky, které v debatě s moderátorem Jaroslavem Brousilem pronesl, ověřila a přináší vám výsledek, jak šéf komunistů dopadl.

Hostem moderátora Jaroslava Brousila byl tentokrát předseda KSČM Vojtěch Filip. Hlavním tématem rozhovoru byly nadcházející volby do Evropského parlamentu.

KSČM v nich obhajuje tři mandáty. Do voleb vede stranu její místopředsedkyně a současná europoslankyně Kateřina Konečná. Komunisté jsou členy frakce Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice (GUE/NGL).

Filip se v půlhodinovém rozhovoru vyjadřoval i k domácím otázkám – k církevním restitucím, kde KSČM prosadila zdanění náhrad církvím, či k jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti.

Vojtěch Filip
Pravda
Vojtěch Filip

Pokud jde o tu samotnou náhradu, to rozhodnutí o tom zdanění bylo dokonce součástí, že ty náhrady finanční budou zdaněny, i v tom původním návrhu zákona. Dokonce kvůli tomu někteří poslanci ODS rezignovali na své posty, v tom roce 2012, nakonec to bylo schváleno bez toho zdanění.

Odůvodnění

V textu původního návrhu zákona, který na jednání vlády poslalo ministerstvo kultury v §15, odstavec 6 stojí "Finanční náhrada není předmětem daně, poplatku ani jiného obdobného peněžitého plnění". Stejný text byl předložený také poslancům ke schvalování. Vyrovnání s církvemi připravila vláda už v roce 2008 a předložila jej poslancům. I v tomto návrhu (sněmovní tisk 482/0) stojí v Hlavě III. (Finanční vypořádání mezi státem a dotčenými církvemi a náboženskými společnostmi), §14 (Finanční náhrada) v odstavci 5: "Finanční náhrada není předmětem daně, poplatku ani jiné podobné platby".

Vojtěch Filip
Pravda
Vojtěch Filip

Když vy například jste například obětí povodní a máte pojistku a dostane vyplacené pojištění, tak i to pojištění podléhá zdanění

Odůvodnění

Podle zákona o dani z příjmu (586/1992 sb), § 4 jsou od daně osvobozeny (odstavec d) "přijatá náhrada majetkové nebo nemajetkové újmy, plnění z pojištění majetku, plnění z pojištění odpovědnosti za škodu, plnění z cestovního pojištění. Výjimku tvoří náhrada za ztrátu příjmu, náhrada za škodu způsobenou na majetku, který byl zahrnut do obchodního majetku pro výkon činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti, v době vzniku škody, náhradu za škodu způsobenou na majetku sloužícím v době vzniku škody k nájmu, plnění z pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou v souvislosti s činností, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti, poplatníka, náhradu za škodu způsobenou poplatníkem v souvislosti s nájmem

Novou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou označil Filip za odbornici. Ti, kteří s ní mají problém, se podle šéfa komunistů obávají, že jim bude šlapat na paty. S jejím předchůdcem Janem Kněžínkem komunisté až na jednu výjimku problémy neměli.

Související obsah

Vojtěch Filip
Nepravda
Vojtěch Filip

Jediné snad, co mu lze vyčíst, je jeho rozhodnutí, kdy on setrval na předložení toho návrhu, kdy evropský prokurátor bude mít větší pravomoc než český Nejvyšší státní zástupce

Odůvodnění

Návrh na změnu zákona o státním zastupitelství, zákona o trestním řízení soudním a trestního zákoniku předložil Kněžínek a ve sněmovně odůvodňoval předložení 30. ledna 2019.

Řeč pak přešla na evropská témata. Vojtěch Filip kritizoval fungování Evropské unie a prozradil, že by si přál referendum, v němž by občané hlasovali o změnách základních smluv EU.

Vojtěch Filip
Pravda
Vojtěch Filip

Nemůže tady být Evropská komise, která je neodpovědná tomu parlamentu, nemůže tady být parlament, který nemá zákonodárnou iniciativu. Má ji jen komise nebo Evropská rada.

Odůvodnění

Jednou z funkcí Evropského parlamentu je kontrola všech orgánů EU, v případě Komise volí předsedu a schvaluje složení Komise. Může hlasovat o návrhu na vyslovení nedůvěry, na základě které by Komise musela odstoupit. Evropská komise je jediný orgán EU, který předkládá návrhy právních předpisů. Parlament může (absolutní většinou) vyzvat Komisi k předložení legislativního návrhu. Stejně tak Rada (prostou většinou), případně ji k tomu může vyzvat čtvrtina členských států i lidé v občanské iniciativě.

Komunisté mají ve svém programu tlak na zvyšování mezd v Česku. Podle Filipa je rozdíl mezi mzdami v Česku a Německu nespravedlivý.

Vojtěch Filip
Pravda
Vojtěch Filip

Produktivita práce v českých podnicích je často stejná, někdy vyšší, někdy jenom o málo nižší, než je v sousedním Německu. Ale ta mzda v českých podnicích, byť třeba německých majitelů, je pořád nižší než v tom Německu

Odůvodnění

Produktivita práce v ČR výrazně nižší než v Německu. V roce 2017 byla podle Eurostatu 81,6 % průměru EU, v Německu byla 106,3 %. Ekonom Aleš Michl ve studii pro společnost Anect v roce 2018 uvedl, že produktivita práce v Česku je na 59 % Německa při přepočtu na počet odpracovaných hodin, na zaměstnance to pak vychází na 77 %, protože Češi tráví v práci víc času než Němci. Vyšší produktivita práce ale neznamená, že německý pracovník vyrobí za směnu víc výrobků, než český na stejné pozici. Vychází z toho, že produkty německého průmyslu mají obecně vyšší přidanou hodnotu.

Řeč přešla na dvojí kvalitu potravin a práci europoslanců. Dvojí kvalitu považuje Filip za velký problém.

Související obsah

Vojtěch Filip
Nepravda
Vojtěch Filip

Komunisté se opravdu budou rvát za to, a naše frakce je podle mého názoru na tom velmi sjednocená, že ta rovnost občanů vůči nadnárodním korporacím má být.

Odůvodnění

V klíčovém hlasování o tom, jestli připustit dodatky ke směrnici, která se týká dvojí kvality potravin, bylo 45 poslanců frakce GUE/NGL pro, jen jeden proti. Ostatní frakce byly mnohem více rozdělené, návrh neprošel a europoslanci schvalovali a schválili směrnici v kompromisní podobě, která dvojí kvalitu nezakazuje.

Vojtěch Filip
Nepravda
Vojtěch Filip

Když začal boj o cenu telefonování přes hranice, tehdy ještě žijící Miloslav Randsorf začal ten boj atakem, interpelací na Evropskou komisi

Odůvodnění

Na začátku boje proti roamingu byla skutečně výrazná aktivita Miloslava Ransdorfa. Ten v roce 2004 při slyšení kandidátů na eurokomisaře toto téma nadnesl budoucí komisařce Viviane Redingové a několikrát jej opakoval.

Vojtěch Filip
Neověřitelné
Vojtěch Filip

O hlasování o dvojí kvalitě potravin: "Velmi mě rozčílilo, jakým způsobem se zachovaly politické strany a politické frakce v Evropském parlamentu, které říkají, jak je důležitý národní zájem. A pak nás ti, kteří se tady chlubí, jak chrání národní zájmy, ať už je to Marine Le Pen, Salvini z Itálie a další, kteří tady jezdí po České republice a říkají, jak je potřebujeme podpořit, přitom hlasovali proti občanům České republiky!"

Odůvodnění

Nepřipuštění pozměňovacího návrhu, který by zakazoval dvojí kvalitu potravin, prošlo o 36 hlasů. Proti bylo i 19 europoslanců z frakce Evropa svobody a národů, jejímiž členy jsou i francouzské Národní sdružení a italská Liga severu. Ovšem, zatímco až na jednu výjimku všichni poslanci Národního sdružení hlasovali proti, přítomní poslanci Ligy Severu byli pro. Marine Le Penová a Matteo Salvini už sami europoslanci nejsou.

V závěru debaty přišla řeč na migrační krizi. Komunisté naléhají na řešení důvodů migrace v zemích, odkud běženci utíkají.

Vojtěch Filip
Pravda
Vojtěch Filip

Rozvrat, který někdo naordinoval Evropě, aby Evropu oslabil, je v zájmu Spojených států amerických. Já to neříkám, to není moje myšlenka. To je myšlenka, kterou vyslovil a napsal v té teorii chaosu jeden z ideologů americké politiky Zbigniew Brzezinski. Ten říká, že pokud má Amerika udržet své výsadní postavení ve světě, tak v tom případě musí oslabit svého největšího konkurenta, a to je Evropa. Protože ta má stejné technologie, stejně vysoké vzdělání obyvatelstva, dokonce i infrastrukturu, že může ohrozit jejich ekonomické zájmy.

Odůvodnění

Zbigniew Brzezinski nic, co by v titulu či podtitulu mělo spojení "teorie chaosu" nenapsal. Postavením USA ve světě se zabývá jeho nejznámější kniha Velká šachovnice: Americká nadřazenost a její geostrategické příkazy. Brzezinski v ní připouští, že by se Evropa mohla stát konkurentem USA, byť to není v krátkodobém výhledu pravděpodobné. K evropské integraci by se ale podle Brzezinského měly USA postavit pozitivně: "V každém případě by Amerika neměla budit dojem, že dává přednost pomalejšímu i když širšímu připojení Evropy, ale měla by zopakovat slovy i skutky svou vůli počítat s EU jako s americkým globálním politickým a bezpečnostním partnerem a nejen jako s regionálním společným trhem sestaveným ze států spojených se Spojenými státy prostřednictvím NATO. Aby byl tento závazek důvěryhodnější a tedy překračoval řeči o partnerství, mělo by být navrženo a zahájeno společné plánování s EU o novém transatlantickém rozhodovacím mechanizmu."

Podívejte se na celý díl pořadu Napřímo s Vojtěchem Filipem:

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz