Předvolební debaty 2020

Ověřili jsme výroky Bartoše z debaty před volbami. Podívejte se, jestli lhal!

Hostem předvolební debaty televize Nova byl pirátský předseda Ivan Bartoš. S moderátorkou Bárou Divišovou řešil i výměnu ministra zdravotnictví z pondělí, ale i další témata a problémy, které se týkají Čechů. Zjistili jsme, jestli říkal pravdu, anebo ve svých výrocích lhal.

Piráti si v letošních volbách věří. V krajích chtějí podle předsedy Ivana Bartoše přinejmenším 100 křesel, silné osobnosti za stranu kandidují i do Senátu. "V roce 2016 jsme uspěli ve třech krajích, v Karlovarském kraji jsme ve vedení," vzpomínal pirátský šéf s tím, že letos věří v mnohem lepší výsledky.

Ověřili jsme osm Bartošových výroků z předvolební debaty televize Nova s Bárou Divišovou. V pěti případech mluvil pravdu, zbylá tři tvrzení byla sporná.


Bartoš se vyjádřil ke koronavirové krizi, která momentálně tíží všechny kraje, a k personální změně na resortu zdravotnictví. V pondělí rezignoval dnes už exministr Adam Vojtěch (za ANO) a nahradil ho epidemiolog Roman Prymula (za ANO).

Ivan Bartoš
Nepravda
Ivan Bartoš

Česko teď hraje o to, aby nedošlo k zahlcení zdravotnictví.

Odůvodnění

Podobně odůvodnili nově přijatá opatření i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) a předseda vlády Andrej Babiš (ANO). “Nejdůležitější úkol je zajistit dostatečné kapacity nemocnic při jakémkoliv scénáři epidemie,” řekl premiér. Česko má k 21. září 2020 přes 26 tisíc případů nákazy, hospitalizovaných je 581 lidí. Ve vážném stavu jich je 115.

Ivan Bartoš
Neověřitelné
Ivan Bartoš

Babiš vyměnil Vojtěcha za Prymulu, protože hnutí ANO klesají preference.

Odůvodnění

Průzkum voličských preferencí do Poslanecké sněmovny, ve kterém začalo hnutí ANO ztrácet, byl zveřejněn až během pondělí. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) mu svou rezignaci předložil už v pátek. Preference ale hnutí ANO v různých průzkumech klesají dlouhodobě od května, kdy v Česku vrcholila první vlna koronavirové epidemie.

Ivan Bartoš
Neověřitelné
Ivan Bartoš

První uzavření ekonomiky Česko stálo 200 až 250 miliard korun.

Odůvodnění

Podle ministerstva financí činil deficit státního rozpočtu na konci srpna 230,3 miliardy korun. Resort ale na základě červencových dat, kdy deficit činil 205,1 miliardy korun, že bez koronavirových opatření by se schodek vyšplhal “pouze” k 97,2 miliardám korun. Česko tak k poslednímu červenci podle tohoto výpočtu uzavření ekonomiky stálo 107,9 miliard korun.

Bartoš narazil i na četná tvrzení některých opozičních politiků, že jsou Piráti neomarxistickou stranou. Prý se tak vyjadřují proto, že jim Piráti ubrali voliče.

Ivan Bartoš
Nepravda
Ivan Bartoš

Piráti nejsou neomarxisté. Volilo nás 70 tisíc bývalých voličů ODS a přes 130 tisíc bývalých voličů TOP 09, proto to o nás říkají.

Odůvodnění

Projekt volebnikalkulacka.cz po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 metodou ekologické inference odhadl, že Piráti získali 140 tisíc bývalých voličů TOP 09 a 70 tisíc bývalých voličů ODS. Neomarxismus označuje sociologicko-filozofickou koncepci 20. století, která částečně vychází z myšlenek Karla Marxe a jiných levicově založených filozofů. Česká pirátská strana sama sebe prezentuje jako středovou liberální stranu.

Pokud Piráti uspějí v krajích, chtějí se kromě jiného zaměřit na přerozdělování peněz z evropských fondu. "Ty peníze taky netečou tam, kam by měly," řekl Bartoš o Olomouckém kraji.

Ivan Bartoš
Nepravda
Ivan Bartoš

Česká republika je druhý nebo čtvrtý největší příjemce peněz z evropské pomoci regionům.

Odůvodnění

Česko má v Evropském fondu regionálního rozvoje (ERDF) v rámci dlouhodobého rozpočtu na roky 2014 až 2020 vyčleněno téměř 12 miliard eur (přes 320 miliard korun). Jedná se o čtvrtou nejvyšší částku. Více peněz z tohoto fondu mají jen Polsko, Itálie a Španělsko.

Na rozdíl od Prahy kandidují Piráti v krajích s výjimkou Olomouckého, kde mají koalici s hnutím STAN, samostatně. 

Ivan Bartoš
Neověřitelné
Ivan Bartoš

Pražská koalice funguje v souladu, jen občas ji někdo naruší svou politickou ambicí.

Odůvodnění

Praze vládne koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). Primátorem je Zdeněk Hřib (Piráti). V lednu vyvolaly Spojené síly pro Prahu dohodovací řízení, protože podle zastupitele a europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) koalice nedostatečně řešila problémy Prahy. Hřibovi dokonce v prosinci 2019 vyjádřil Krajský výbor TOP 09 nedůvěru. Primátor vnímá práci Rady hlavního města Prahy jako úspěšnou a spory uvnitř koalice označil za chyby v komunikaci.

Související obsah

Ivan Bartoš
Nepravda
Ivan Bartoš

Proti 200 tisícům lidem jsou vedeny exekuce na základě neplatné exekuční doložky.

Odůvodnění

Odborné odhady dlouhodobě uvádějí, že protiprávních exekucí je v Česku dokonce přes 200 tisíc. Letos v červenci Ústavní soud rozhodl, že při prokázané protiprávní exekuci musí náklady zaplatit exekutor.

Ivan Bartoš
Nepravda
Ivan Bartoš

Piráti vždy před volbami zveřejňují tzv. povolební strategii.

Odůvodnění

Strana zveřejnila povolební strategii před volbami do parlamentu v roce 2017, volbami do obecních zastupitelstev v roce 2018 i před volbami do Evropského parlamentu v roce 2019. Některé krajské buňky už vydaly povolební strategii pro letošní volby do zastupitelstev krajů. V povolebních strategiích řeší zejména to, s kým by nešli do koalice. Kandidáti do Senátu ji proto vypracovávat nemusejí.

Na celou předvolební debatu s Ivanem Bartošem se můžete podívat ve videu na začátku článku.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz