Hostem předvolební debaty televize Nova byl pirátský předseda Ivan Bartoš. S moderátorkou Bárou Divišovou řešil i výměnu ministra zdravotnictví z pondělí, ale i další témata a problémy, které se týkají Čechů. Zjistili jsme, jestli říkal pravdu, anebo ve svých výrocích lhal.
Piráti si v letošních volbách věří. V krajích chtějí podle předsedy Ivana Bartoše přinejmenším 100 křesel, silné osobnosti za stranu kandidují i do Senátu. "V roce 2016 jsme uspěli ve třech krajích, v Karlovarském kraji jsme ve vedení," vzpomínal pirátský šéf s tím, že letos věří v mnohem lepší výsledky.
Ověřili jsme osm Bartošových výroků z předvolební debaty televize Nova s Bárou Divišovou. V pěti případech mluvil pravdu, zbylá tři tvrzení byla sporná.
Bartoš se vyjádřil ke koronavirové krizi, která momentálně tíží všechny kraje, a k personální změně na resortu zdravotnictví. V pondělí rezignoval dnes už exministr Adam Vojtěch (za ANO) a nahradil ho epidemiolog Roman Prymula (za ANO).
Odůvodnění
Podobně odůvodnili nově přijatá opatření i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) a předseda vlády Andrej Babiš (ANO). “Nejdůležitější úkol je zajistit dostatečné kapacity nemocnic při jakémkoliv scénáři epidemie,” řekl premiér. Česko má k 21. září 2020 přes 26 tisíc případů nákazy, hospitalizovaných je 581 lidí. Ve vážném stavu jich je 115.
Odůvodnění
Průzkum voličských preferencí do Poslanecké sněmovny, ve kterém začalo hnutí ANO ztrácet, byl zveřejněn až během pondělí. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) mu svou rezignaci předložil už v pátek. Preference ale hnutí ANO v různých průzkumech klesají dlouhodobě od května, kdy v Česku vrcholila první vlna koronavirové epidemie.
Odůvodnění
Podle ministerstva financí činil deficit státního rozpočtu na konci srpna 230,3 miliardy korun. Resort ale na základě červencových dat, kdy deficit činil 205,1 miliardy korun, že bez koronavirových opatření by se schodek vyšplhal “pouze” k 97,2 miliardám korun. Česko tak k poslednímu červenci podle tohoto výpočtu uzavření ekonomiky stálo 107,9 miliard korun.
Bartoš narazil i na četná tvrzení některých opozičních politiků, že jsou Piráti neomarxistickou stranou. Prý se tak vyjadřují proto, že jim Piráti ubrali voliče.
Odůvodnění
Projekt volebnikalkulacka.cz po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 metodou ekologické inference odhadl, že Piráti získali 140 tisíc bývalých voličů TOP 09 a 70 tisíc bývalých voličů ODS. Neomarxismus označuje sociologicko-filozofickou koncepci 20. století, která částečně vychází z myšlenek Karla Marxe a jiných levicově založených filozofů. Česká pirátská strana sama sebe prezentuje jako středovou liberální stranu.
Pokud Piráti uspějí v krajích, chtějí se kromě jiného zaměřit na přerozdělování peněz z evropských fondu. "Ty peníze taky netečou tam, kam by měly," řekl Bartoš o Olomouckém kraji.
Odůvodnění
Česko má v Evropském fondu regionálního rozvoje (ERDF) v rámci dlouhodobého rozpočtu na roky 2014 až 2020 vyčleněno téměř 12 miliard eur (přes 320 miliard korun). Jedná se o čtvrtou nejvyšší částku. Více peněz z tohoto fondu mají jen Polsko, Itálie a Španělsko.
Na rozdíl od Prahy kandidují Piráti v krajích s výjimkou Olomouckého, kde mají koalici s hnutím STAN, samostatně.
Odůvodnění
Praze vládne koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). Primátorem je Zdeněk Hřib (Piráti). V lednu vyvolaly Spojené síly pro Prahu dohodovací řízení, protože podle zastupitele a europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) koalice nedostatečně řešila problémy Prahy. Hřibovi dokonce v prosinci 2019 vyjádřil Krajský výbor TOP 09 nedůvěru. Primátor vnímá práci Rady hlavního města Prahy jako úspěšnou a spory uvnitř koalice označil za chyby v komunikaci.
Odůvodnění
Odborné odhady dlouhodobě uvádějí, že protiprávních exekucí je v Česku dokonce přes 200 tisíc. Letos v červenci Ústavní soud rozhodl, že při prokázané protiprávní exekuci musí náklady zaplatit exekutor.
Odůvodnění
Strana zveřejnila povolební strategii před volbami do parlamentu v roce 2017, volbami do obecních zastupitelstev v roce 2018 i před volbami do Evropského parlamentu v roce 2019. Některé krajské buňky už vydaly povolební strategii pro letošní volby do zastupitelstev krajů. V povolebních strategiích řeší zejména to, s kým by nešli do koalice. Kandidáti do Senátu ji proto vypracovávat nemusejí.
Na celou předvolební debatu s Ivanem Bartošem se můžete podívat ve videu na začátku článku.
TN.cz