Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Komunisté by mohli podporovat i další Babišovu vládu, připustil Filip

Volby do Poslanecké sněmovny se rychle blíží. Hostem diskusního pořadu moderátorky Báry Divišové byl tentokrát Vojtěch Filip, předseda Komunistické strany Čech a Moravy. Právě tato strana po většinu volebního období držela u moci menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD. Podle Filipa šlo o pragmatické spojení, které by mohlo pokračovat i po volbách.

Předvolební vysílání TV Nova pokračuje speciálními rozhovory s šéfy politických stran, které se v minulých volbách dostaly do Poslanecké sněmovny. Do úterního dílu si moderátorka Bára Divišová pozvala Vojtěcha Filipa, předsedu KSČM. Právě komunisté drželi u moci vládu Andreje Babiše (ANO), což jim vyčítala řada voličů i straníků.

Podle Filipa se ale díky tomu, že komunisté podporovali vládu, podařilo zabránit ústavní krizi. "Nastartovali jsme ekonomiku a zvyšovali sociální dávky a mzdy. Zároveň jsme upisovali státní dluh," pochlubil se šéf KSČM.

Toleranci vládě ale nakonec komunisté vypověděli. I tak je Filip spokojen. "Nepodařilo se naplnit to, co jsme chtěli, ale musím s hrdostí říct, že KSČM donutila vládu plnit své předvolební sliby," řekl předseda komunistů. Spojení s Andrejem Babišem (ANO) označil hlavně jako pragmatické.

Tématu jsme se věnovali i v Televizních novinách. Podívejte se na reportáž:

Filip nevyloučil, že by i v budoucnosti komunisté podobnou vládu znovu podporovali. "Rozhodovat o tom bude už nové vedení a nikdo mu nebude moci vyčítat, pokud o tom bude vyjednávat," řekl Filip, který chce po volbách definitivně skončit ve funkci předsedy. O novém šéfovi strany se má rozhodnout na sjezdu v říjnu.

Filip věří, že strana se do Poslanecké sněmovny dostane. "Potenciál KSČM je 12 %, takže když dosáhneme 8 %, což je více než v roce 2017, tak to bude úspěch," myslí si Filip.

Související obsah

Bilanční rozhovory s šéfy parlamentních stran můžete sledovat na TN LIVE vždy v úterý a ve čtvrtek od 16 hodin. Prvním hostem pořadu byl v úterý 7. září Vít Rakušan (PIRSTAN), předseda Starostů a nezávislých (STAN). Dalším hostem byla ve čtvrtek 9. září Markéta Pekarová Adamová (SPOLU), předsedkyně TOP 09. Minulý týden v úterý 14. září do studia dorazil Marián Jurečka (SPOLU), předseda (KDU-ČSL) a ve čtvrtek 16. září s Bárou Divišovou diskutoval předseda vládní ČSSD Jan Hamáček

​Dalším hostem pořadu bude už ve čtvrtek 23. září předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura.

"Do diskuze byly pozvány jen takové strany, které se dostaly do PS PČR v roce 2017. A ty pak řadíme vzestupně podle počtu mandátů, které tehdy získaly," vysvětlil Kamil Houska, ředitel sekce zpravodajství a publicistiky TV Nova. Podrobný přehled termínů diskuzí naleznete v tomto článku

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz