Práce

Kvůli zvyšování minimální mzdy mohou postižení přijít o práci

Kvůli zvyšování minimální mzdy mohou postižení přijít o práci
Zdroj: Profimedia

Zaměstnavatelům se možná přestane vyplácet zaměstnávat handicapované. Může za to zvyšování minimální mzdy, která roste neúměrně státnímu příspěvku na postižené. Podnikatelé by tak na solidaritě mohli začít prodělávat.

Produktivita handicapovaných často nepokryje náklady na jejich mzdu. Jedná se zejména o osoby s druhým a třetím stupněm postižení, kteří díky svému handicapu nemůžou zvýšit svou hodnotu na trhu práce. V kombinaci s růstem minimální mzdy a stagnujícím příspěvkem od státu je to pro firmy v tuto chvíli neudržitelná situace.

Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených ČR má v tuto chvíli informace od firem, které propouštění reálně zvažují. To může mít pro asi dvacet procent postižených, na které je uvalena exekuce, fatální následky.

Související obsah

Poslankyně Alena Gajdůšková (ČSSD) proto navrhuje zvýšení maximální státního příspěvku z 12 000 měsíčně na 12 800. "V rámci chráněného trhu práce působí zaměstnavatelé, jejich činnost se blíží pracovní terapii. Jedná se o subjekty zaměstnávající ve větší míře zaměstnance ve druhém či třetím stupni invalidity. Produktivita práce těchto zaměstnanců většinou neodpovídá minimální mzdě,“ píše Gajdůšková v důvodové zprávě k návrhu.

Prakticky totožný návrh na novelizaci zákona bude předkládat i opozice. I když ale novela projde, handicapovaní a jejich zaměstnavatelé si na dlouho neoddechnou. Vláda od ledna příštího roku navrhuje další zvyšování minimální mzdy. Asociace zaměstnavatelů proto navrhuje, aby se výše příspěvku automaticky valorizovala s minimální mzdou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz