Indie

Indii pustoší nejhorší bouře za 20 let. Zemřelo nejméně 7 lidí

Indii pustoší nejhorší bouře za 20 let. Zemřelo nejméně 7 lidí
Zdroj: ČTK/AP

Východní Indii zasáhla nejhorší bouře za posledních 20 let. Vítr dosahoval rychlosti až přes 200 kilometrů za hodinu. Hlášeno už je nejméně sedm mrtvých a evakuováno muselo být přes 1,2 milionu lidí. V oblasti kolabuje pozemní i letecká doprava. Například letiště v Kalkatě zrušilo veškeré spoje. A bouře se žene dál, v cestě jí stojí tisíce vesnic a měst.

Prudký vítr odnášel střechy, lámal stromy a vyvracel stožáry elektrického napětí. Vysklíval také okna a převrátil autobus a jeřáb.

Vichr o rychlosti až 240 kilometrů v hodině vytrhával dveře z pantů. Spadlé větve a stromy zablokovaly silnice, železnice zrušily na 200 spojů a do vzduchu nevzlétly stroje z letišť v Bhuvanéšvaru a Kalkatě. Takovou bouři místní nepamatují dvě desetiletí.

Purí, 200tisícové město a oblíbené letovisko zahraničních turistů, vyplavil silný déšť. Ve městě nefunguje elektřina ani telefony. I v dalších oblastech navíc hrozí sesuvy půdy. Školy ve východním indickém státě Urísa zůstaly zavřené.

Bouře Fani před polednem tamního času udeřila na pevninu jižně od města Bhuvanéšvar. Poté se stočila na severovýchod a v noci ještě potrápí Západní Bengálsko - prožene se oblastí kolem Kalkaty, kde žije na 15 milionů lidí. Postupně ale ztratí na síle.

Související obsah

"V noci na 4. května se přesune do Bangladéše jako hluboká deprese," řekl meteorolog Mrutyunjay Mohapatra.

Úřady pro obyvatele otevřely na čtyři tisíce přístřešků. Premiér Módí už na opravy přislíbil v přepočtu přes tři a čtvrt miliardy korun. V pohotovosti je také Bangladéš, kde chtějí evakuovat přes dva miliony obyvatel.

vbo, Kristina Tůmová, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz