Česká inspekce životního prostředí

Za ničení přírody padly milionové pokuty! Trestali i kuchání tygrů

Česká inspekce životního prostředí rozdala v loňském roce pokuty za více než 100 milionů korun. Rekordmanem je firma Kalibo, která musela zaplatit 5 milionů korun za to, že nelegálně přebírala tisíce tun odpadu.

Žebříček hříšníků je velmi rozsáhlý. Inspekce vloni provedla 16 500 kontrol a udělila při nich 2 547 pravomocných pokut v rekordní výši přes 100 milionů korun, nejvíc v souvislosti s odpady. Druhou nejvyšší pokutu - 3,5 mil. korun dostaly Lesy ČR a to za liknavost při likvidaci kůrovcem napadených stromů v Moravskoslezském kraji.

A třetí příčka patří firmě JT Company, která vykácela les na obrovské ploše, aniž by ho zalesnila. Za největší rozkrytou kauzu považuje inspekce akci Trophy, při níž v loňském červenci ve spolupráci s policií odhalila nelegální zpracovávání tygrů na suroviny, které měly končit na asijském trhu jako léčivé preparáty.

"Věří, že pokud budete konzumovat vousy či nos, tak budete odolní proti hadímu uštknutí. Na černém trhu za jeden zub můžete dostat až 500 amerických dolarů, za skelet nějakých 18 000 dolarů. Ta poptávka se neopírá o vědecké poznatky," upozornil ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss.

Související obsah

Třeba kůže z tygra, kterou inspekce životního prostředí zabavila, se na černém trhu prodává za 20 000 amerických dolarů, tedy v přepočtu necelých půl milionu korun.
 

vbo, Ivan Berka, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz