Zahraničí

Na Srí Lance lynčují muslimy a ničí obchody. Platí zákaz vycházení

Atmosféra na Srí Lance houstne - v ulicích vypukly násilné nepokoje proti muslimské části obyvatelstva. Radikální buddhisté ničí obchody, domy i mešity, jednoho muslimského obchodníka dokonce ubodali. Na celém území Srí Lanky proto platí zákaz vycházení.

Sektářské napětí na Srí Lance se stupňuje. Už druhou noc zde platí zákaz vycházení, který stát vyhlásil po násilných nepokojích. Ty vypukly v pondělí jako reakce na teroristické útoky, které proběhly o Velikonocích.

Násilí proti muslimskému obyvatelstvu organizuje skupina krajně pravicových buddhistů. Ulice měst se v podstatě mění v trosky - výlohy jsou rozbité, obchody vyrabované, zboží rozbité. Výtržníci ničí i mešity a zapalují budovy.

Jedním z poškozených je muslimský podnikatel, jehož továrnu rozzlobený dav vypálil do základů. "Muslimská komunita nyní žije ve strachu," řekl pro BBC.

Nepokoje si vyžádaly i jeden život. Obchodník zemřel v nemocnici poté, co ho útočníci pobodali v jeho truhlářské dílně. Mnoho dalších obchodů patřících muslimům čelilo podobným útokům. "Přišli s mačetou a pokusili se mě napadnout," uvedl jeden z obchodníků.

Související obsah

V souvislosti s útoky ozbrojené složky zadržely celkem 60 lidí včetně vůdce radikální pravicové buddhistické skupiny. Zákaz vycházení platí podle informací BBC zatím do středy.

Nepokoje reagují na bombové útoky sebevražedných atentátníků na tři kostely a tři luxusní hotely o Velikonocích. Přihlásil se k nim Islámský stát, provedla je místní skupina radikálních muslimů. Při útocích zemřelo nejméně 250 lidí.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz