Frankfurt nad Mohanem

Jana držela policie v Německu na letišti. Bránil cizinci v předbíhání 

Jana držela policie v Německu na letišti. Bránil cizinci v předbíhání 
Zdroj: Profimedia

Příběh Čecha, který redakci TN.cz popsal svůj hrůzný zážitek z policejní cely na německém letišti, má pokračování. Německá policie muže obvinila z trestného činu a hrozilo mu několik let za mřížemi. Když se ale případ dostal na stůl státnímu zastupitelství, úřad obvinění zcela zamítl.

V únoru jsme vás informovali o případu Jana P. z Litoměřicka. Ten si při návratu z dovolené na frankfurtském letišti podle jeho vyprávění prožil několik hodin hrůzy. Za vším původně stála roztržka ve frontě, kdy pan Jan dle svých slov odstrčil předbíhajícího muže.


"Velice jemně jsem se dotkl ramene dotyčného arabského muže a odstrčil jej. Nebyla v tom žádná intenzita, snad jen gesto, náznak a snaha, aby ten muž pochopil, že jsem teď na řadě já a moje rodina se svými problémy s cestováním na našich posledních čtyři sta kilometrech z celkového počtu dvaceti čtyř tisíc kilometrů," popsal již dříve pan Jan.


Pracovnice Lufthansy následně zavolaly německou policii. Následoval sled událostí, na jejichž konci zavřeli policisté Čecha do cely, kde ho několikrát násilím svlékli donaha a neumožnili mu mluvit s advokátem. Po několika hodinách jej propustili v roztrhaných šatech.

Související obsah


Případ se dostal na stůl státnímu zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem. Úřad zahájil předběžné vyšetřování ohledně podezření z odporu vůči státní moci a útoku na veřejného činitele. Obviněnému muži hrozilo až pět let za mřížemi. Po ukončení vyšetřování ale zastupitelství celý případ smetlo ze stolu.


“Obviněný nemá v Německu žádný záznam v trestním rejstříku a jeho vina by mohla být považována za nízkou. Navíc neexistuje veřejný zájem na trestním stíhání. Případ je uzavřen,“ sdělila pro TN.cz mluvčí frankfurtského státního zastupitelství Nadja Niesen.


Tuto informaci potvrdilo i české ministerstvo zahraničí. “V daném případě bylo trestní řízení německými justičními orgány zastaveno. Velvyslanectví České republiky v Berlíně poskytlo dotyčnému českému občanovi konzulární pomoc a je s ním i nadále v kontaktu,“ uvedl mluvčí ministerstva Robert Řehák.


Výsledek vyšetřování se ale pan Jan dozvěděl až od svých právníků. “Nikdo se mi neomluvil, ani formálně, ani neformálně, nikdo mě nekontaktoval. Ani mi osobně nic neposlali, všechno šlo přes advokáta,“ řekl.

Související obsah


Celé vyšetřování bylo navíc podle muže z Litoměřicka velmi podivné. “Najal jsem si německého advokáta. Neuvěřitelně dlouho mu ale odpírali přístup do spisu. Advokát mi pak vysvětloval, že se s takovou praxí ještě nesetkal. Nakonec policie oznámila, že se obvinění stahuje, nebyl jsem ani obžalovaný. Advokát poté spis obdržel, nikoliv ale kompletní,“ přiblížil.


Policie prý sdělila, že na místo, kde se incident odehrál, nesměřovaly žádné kamery a není tedy jasné, co se tam odehrálo. Zvláštní je prý i způsob zastavení stíhání. To bylo totiž zcela uzavřeno, což se podle mužova advokáta moc často nestává, navíc nikdo nevyžadoval žádnou spoluúčast, jak bývá v Německu obvyklé.


“V tuto chvíli dáváme dohromady trestní oznámení jednak na německou policii a zároveň vyzveme Lufthansu k mimosoudnímu vyrovnání ohledně odškodnění,“ nastínil další postup pan Jan.

rod, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz