Írán

Spojené státy vyhrožují Íránu zničením. Obavy z konfliktu rostou

Donald Trump pohrozil Íránu zničením v případě, že by se rozhodl rozpoutat válku se Spojenými státy. Ačkoli obě strany tvrdí, že válčit nechtějí, obavy z možného ozbrojeného konfliktu rostou. Také proto, že USA navyšují svou vojenskou přítomnost na Blízkém východě.

Americká úderná skupina v čele s letadlovou lodí USS Abraham Lincoln demonstrovala svou sílu v Arabském moři. Ani víkendovým cvičením ale vzájemné zastrašování mezi Washingtonem a Teheránem neskončilo.

"Pokud chce Írán bojovat, bude to oficiální konec Íránu. Už nikdy nehrozte Spojeným státům!" řekl prezident USA Donald Trump. Podle Teheránu jde jen o psychologickou válku a politickou hru, které se Írán nezalekne.

"Pan Trump doufá, že uspěje tam, kde nepochodili Alexandr Veliký, Čingischán ani ostatní. Íránci se udrželi po tisíciletí, zatímco ti, kdo na ně útočili, jsou pryč," reagoval íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf.

Vztahy mezi oběma zeměmi se vyhrotily poté, co Spojené státy minulý rok odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a na podzim pak vůči Teheránu obnovily sankce, které letos na jaře ještě zpřísnily. Podle odborníků zcela zaškrtí íránskou ekonomiku a zemi hrozí kolaps.

Související obsah

Situace se ještě více vyostřila minulý týden, kdy Írán přestal plnit závazky vyplývající z jaderné dohody a dal najevo, že je připraven zaútočit. Olej do ohně přilil i nedělní incident, při kterém nedaleko americké ambasády v Bagdádu dopadla raketa a USA z útoku viní šíitské povstalce podporované Íránem.

"Prostě jen nechci, aby měl Írán jaderné zbraně. Může být pro nás hrozbou. Ale i přesto všechno, co se teď děje, nejsem tím, kdo chce jít do války," dodal Trump s tím, že chce na Blízký východ vyslat 120 tisíc amerických vojáků.

pan, Kateřina Kučerová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz