Spoření

Spoření na stáří nefunguje, tvrdí důchodová komise. Chce změny!

Spoření na stáří nefunguje, tvrdí důchodová komise. Chce změny!
Zdroj: Getty Images

Třetí důchodový pilíř není dlouhodobě efektivní a neplní svůj účel. V pátek se na tom shodla komise pro spravedlivé důchody. Podle ní lidé nevyužívají penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření tak, jak by měli.

Produkty, které lidé využívají pro spoření na důchod, jim nezajistí dost peněz ve stáří. Na pátečním zasedání o tom diskutovala důchodová komise. Jednání se účastnila také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

"Třetí pilíř důchodového systému není dlouhodobě efektivní a neplní svůj účel. I přes státní podporu spoření ve výši 19 mld. Kč ročně tvoří státní důchody 96 % příjmů důchodců. Lidé si na důchod odkládají v průměru jen 2,3 % hrubých mezd," zaznělo na zasedání.

Průměrně tak lidé do třetího pilíře posílají 700 korun měsíčně. Většina z nich však nespoří tak dlouho, jak by mohla. Zda některý z produktů využívat, je navíc dobrovolné. "Nesporným faktem také je, že pracujících v mladším věku spoří ve III. pilíři velmi málo," tvrdí důchodová komise.

Související obsah

Podle členů komise by však i nadále měl zůstat III. pilíř doplňkem ke státem vypláceným důchodům. Jeho potenciál je ale podle nich obrovský. Prostřednictvím něj totiž spoří více než 4,5 milionu občanů. Změny tak ministerstvo práce představí na zasedání komise koncem června letošního roku.

Třetí důchodový pilíř tvoří penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření. V prvním případě se jedná o původní Penzijní připojištění se státním příspěvkem, které už nelze od roku 2013 zřídit. Sjednané smlouvy však nezanikly a fungují dále.

V současné době můžete spořit prostřednictvím tzv. Doplňkového penzijního spoření se státním příspěvkem. V něm můžete od státu získat až 230 korun měsíčně a snížit si daňový základ až o 24 tisíc ročně.

Oba produkty spravují penzijní společnosti. Těm se ale v minulém roce moc nedařilo. Žádnému z nich se loni nepodařilo překonat inflaci. Úspory na stáří se tak reálně znehodnotily.

Jak si vedly jednotlivé penzijní fondy, se podívejte ve velkém přehledu zde.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz