Václav Klaus mladší

Klaus mladší představil Trikoloru. Kritizoval migraci i aktivisty

Poslanec Václav Klaus mladší v pondělí odpoledne odhalil nové politické hnutí Trikolora. To zakládá po vyloučení z ODS. Hnutí podle něj stojí na třech pilířích. Ty Klaus ve svém projevu více rozvinul. Prozradil také, že za dva roky ve vrcholné politice je šokován tím, jak česká politika funguje.

První pilíř Klaus mladší označil slovy "žijeme v České republice". Důležité je podle něj řešit české problémy a ne problémy a přání někoho jiného. Podle Klause Trikolora ctí evropské hodnoty. V tomto bodě se poslanec vymezil proti migraci.

"Bohatství této země vzniklo svobodnými a spontánními aktivitami svobodných lidí a firem," řekl Klaus k pilíři ´Bohatství vzniká z práce´. Hnutí si podle něj váží pracovitých lidí, ze kterých "odmítá dělat sprosté podezřelé, kteří se snaží ošidit daně".

Poslední pilíř Klaus mladší označil za obranu normálního světa. Chránit chce konzervativní hodnoty a zdravý rozum. "Nemyslíme si, že savci mají 27 pohlaví podle toho, jak se cítí a že máme tyto bludy učit ve školách. Světovou politiku nemá určovat 16letá puberťačka ze Švédska s diagnostikovanými psychickými poruchami," vymezil se Klaus proti environmentální aktivistce Gretě Thunbergové.

"Poslední dva roky jsem měl tu možnost, že sleduji politický život republiky zevnitř. Musím říct, že je to děsivá zkušenost, vidět divadílka pro veřejnost a pro noviny, hloupost a osobní zájmy našich elit. Čím dál klesající suverenitu ČR," řekl Klaus mladší.

Tiskovou konferenci moderoval herec Marek Vašut. Zdůraznil, že Trikolora není hnutím jednoho muže nebo ženy. Kromě Klause vystoupili také zástupci devítičlenného přípravného výboru a krajští koordinátoři.

Roli ve straně bude mít i Václav Klaus starší. Bývalý prezident by měl být odborným garantem zahraniční politiky. "Bude jezdit za Viktorem Orbánem a Nigelem Faragem," řekl Klaus mladší.

"Má šanci fungovat jako vysavač nespokojených voličů ODS i některých středových. Může oslabit i Tomia Okamuru a SPD. Myslím, že si tam najde témata i volič ANO,“ řekl v neděli politolog Jan Kubáček.

Související obsah

Klause mladšího vyloučila Výkonná rada ODS v polovině března. Vyčetla mu, že dlouhodobě nerespektuje hodnoty, principy a program ODS. Poslední kapkou byla jeho slova ve sněmovně, kde přirovnal přijímání nařízení Evropské unie k výběru Židů do nacistických transportů.

Václav Klaus mladší byl přitom nejúspěšnějším kandidátem ODS v předloňských sněmovních volbách. Kandidoval ze třetího místa na pražské kandidátce a dostal 22 614 hlasů. Více napříč všemi kandidátkami získal už jen premiér Babiš 48 539 hlasů).

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz