Opalovací sprej

Tenhle opalovací krém vaše děti neochrání! V testu totálně propadl

Tenhle opalovací krém vaše děti neochrání! V testu totálně propadl
Zdroj: Profimedia

Většina rodičů před odjezdem na dovolenou kupuje svým dětem speciální opalovací přípravek s vysokým ochranným faktorem. A je z čeho vybírat, výrobci nabízejí spoustu krémů určených přímo dětem. Velké srovnání časopisu dTest ovšem ukázalo jeden velký propadák.

Časopis otestoval 14 různých opalovacích přípravků s vysokým nebo velmi vysokým ochranným faktorem určených přímo pro děti. Jeden z nich ovšem nabízel osmkrát nižší ochranu, než jaká byla uvedená na obalu.

Zkoumané opalovací spreje uváděly všechny ochranné faktory 50 nebo 50+. "Hlavním cílem nezávislého testu organizace dTest bylo změřit, jak účinné jsou dětské opalovací přípravky v ochraně před UVA a UVB paprsky. Oba dva typy ultrafialového záření mají dopad na imunitní systém a mohou se podílet na zvýšení rizika vzniku rakoviny kůže," uvedl dTest.

Dobrou zprávou je, že až na jeden poskytují všechny zkoumané opalovací přípravky opravdu takovou ochranu, kterou uvádějí na obalu.

Zdroj: dTest

"Opalovací mléko ve spreji Nubian Kids 50 při zkouškách ochrany zcela propadlo. Ačkoliv by se podle evropského doporučení měla jeho ochrana proti UVB záření pohybovat v rozmezí 50 až 59,5, laboratoř zjistila pouhých 6,3. Přípravek neuspěl ani ve zkoušce ochrany proti UVA paprskům. Před oběma typy záření poskytuje místo vysoké pouze nízkou ochranu – rodiče proto před jeho koupí důrazně varujeme," představila propadák testu šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmanmová.

Související obsah

Zároveň dodala, že se kvůli rozporu mezi obalem a skutečností obrátili na Českou obchodní inspekci. Test hodnotil i další věci - třeba informace uvedené na obalu.

"Tři přípravky obsahovaly endokrinní disruptory, které mohou mít z dlouhodobého hlediska negativní vliv na fungování hormonálního systému. V případě některých se navíc jedná o látky toxické pro korály, řasy a fytoplankton. Spreje Uriage Bariésun Kids 50+, Chicco Spray Solare a Nubian Kids 50 obsahovaly shodně po jednom z disruptorů," vypočítal dTest.

Společnost Herba Drug, která opalovací mléko Nubian Kids 50 vyrábí, se pro portál TN.cz k případu vyjádřila: "Uvedená informace s výsledkem testu nás překvapila. Vzhledem k tomu, že si uvědomujeme zodpovědonost vůči našim zákazníkům, jejich spokojenost a bezpečnost je pro nás prvořadá, naše společnost udělala tyto kroky: Vyžádali jsme si u společnosti, která test provedla, šarži testovaného produktu. Na vzorku uvedené šarže, který archivujeme, jsme nechali udělat test na určení hodnoty SPF v akreditované laboratoři. Takový test je časově náročný, proto jsme z preventivních důvodů ihned zastavili distribuci uvedeného produktu a zároveň jsme ho stáhli z obchodních nabídek. Po získání výsledků kontrolního testu budeme vzniklou situaci dále řešit," uvedl jednatel společnosti Ivan Milý.

Kompletní přehled testovaných dětských opalovacích přípravků najdete pod tímto odkazem.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz