Domácí

Máslo, káva nebo jablka: Tyto potraviny zlevnily! Velký PŘEHLED

Zdražování, zdražování, zdražování - ceny potravin astronomicky rostou. Na rekordní částku se vyšplhala cena brambor, za cibuli dáváme majlant. Ne se všemi potravinami je to ale tak horké, v porovnání s loňským rokem spousta z nich naopak zlevnila. Za nižší cenu tak můžeme sehnat například tuzemák, máslo, kávu nebo některé druhy ovoce.

Velký přehled cen potravin zveřejnil Český statistický úřad - srovnal ceny z května 2018 a května 2019. Přestože více produktů za poslední rok zdražilo, spoustu z nich naopak můžeme nakoupit levněji.

V mnoha případech se jedná o dosti nepatrné rozdíly. Například vepřová šunka je sice levnější, ušetříme na ní ale oproti loňskému roku pouze dvě koruny. Šunkový salám je levnější jen o 50 haléřů a vepřová játra o 40 haléřů.

U některých potravin jsou však rozdíly výraznější. Za deset slepičích vajíček platíme o pět korun méně, za jahody o osm korun méně a za salátovou okurku o sedm korun méně.

Broskve, nektarinky a jablka seženeme o 12 korun levněji, a za filety lososa dáváme dokonce o 15 korun méně. Výrazně levnější je olivový olej, který oproti loňskému roku zlevnil o 60 korun.

I máslo, jehož prudký nárůst ceny v minulých letech se stal terčem kritiky, lamentování a vtipů, letos zlevnilo, a to o 17 korun. Tradiční český tuzemák dokonce koupíme o 20 korun levněji.

Související obsah

Přestože se pokles cen dotkl mnoha potravin, na pultech českých obchodů se jedná o menšinové zboží. Více produktů totiž oproti loňskému roku zdražilo. Český statistický úřad srovnal ceny u 172 potravin, z nichž 70 zlevnilo a 102 zdražilo.

Nejtvrdší ránu našim peněženkám zasadilo zeleninové trio - brambory, cibule a hlávkové zelí. Cena cibule vzrostla ze 13 korun na necelých 38 korun, tedy o 290 %. O 276 % vyrostla cena hlávkového zelí, za které jsme loni platili 13 korun, letos nás ale stojí 36 korun. I brambory se vyšplhaly na rekordní částku 26 korun, což je o 185 % víc než loni, kdy stály 14 korun.

V následující galerii se můžete podívat, které potraviny zlevnily a o kolik

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz