Dron

Íránci sestřelili americký vojenský letoun. Narušil prý hranice země

Spojené státy potvrdily, že jejich dron sestřelila íránská raketa země-vzduch. Dron měl zrovna prolétat mezinárodním vzdušným prostorem nad Hormuzským průlivem. Ten se nachází mezi Arabským poloostrovem a Íránem. Podle Íránců ale stroj narušil hranici země.

Sestřelení potvrdilo Centrální velení Spojených států (CENTCOM), které spadá pod ministerstvo obrany. "Bezpilotní letoun RQ-4A Global Hawk byl sestřelen íránskou raketou země-vzduch, zatímco operoval v mezinárodním vzdušném prostoru nad Hormuzským průlivem," sdělil CENTCOM podle agentury AP.


Podle zpravodajského portálu Íránských revolučních gard Sepah News se dron nacházel již ve vzdušném prostoru země. Tam měl vniknout ve čtvrtek ráno a být sestřelen poblíž obce Kuhmobarak, která leží několik kilometrů od pobřeží.


Americká armáda potvrdila snahu Íránců o sestřelování dronů v předcházejících dnech a také úspěšný zásah husijských jednotek nad Jemenem 6. června. Šíitští povstalci Husiové jsou podporováni Íránem.


Napětí mezi Íránem a Spojenými státy roste od minulého roku, kdy americký prezident Donald Trump odstoupil od dohody s Íránem o omezení jaderného programu z roku 2015 a na zemi uvalil sankce.


Situaci zhoršují i útoky na tankery převážející ropu. Z útoků viní Američané a představitelé Saúdské Arábie právě Írán, ten však veškerou vinu odmítá.

Podívejte se na reportáž TV Nova o útocích na tankery, z nichž je obviňovaný Írán:

rod, TN.cz

K tématu Dron

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz