Brambory

České brambory ničí málo známý parazit! Úřady už vydaly varování

České brambory ničí málo známý parazit! Úřady už vydaly varování
Zdroj: Getty Images

Na českých bramborách si začaly houfně pochutnávat mšice broskvoňové. Pro rostliny představují riziko hlavně viry, které tento škůdce přenáší. Počet mšic na Vysočině několikanásobně překročil dlouhodobý průměr. Pěstitele brambor už varoval i Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který spadá pod ministerstvo zemědělství.

V některých oblastech České republiky se přemnožily nebezpečné mšice broskvoňové. “Na Vysočině je středisko pěstování brambor pro Českou republiku. Pěstuje se tam nejvíce brambor a jedná se také o nejvíce zasaženou oblast. Jiné oblasti zatím vykazují průměrné hodnoty,“ popsal Svatopluk Rychlý z ÚKZÚZ.


“Měřené hodnoty dále narůstají ve Věrovanech. V Lambersových miskách umístěných v porostech sadbových brambor jsou zaznamenávány silně nadprůměrné odchyty,“ uvedl ÚKZÚZ.


Lambersovy misky slouží k zjišťování výskytu některých druhů hmyzu. Umisťují se přímo na pole. Podle grafu, který ústav zveřejnil, přesahují aktuální hodnoty několikanásobně průměr z let 1999 až 2017.

Zdroj:


K zajištění bezproblémové úrody brambor doporučuje ÚKZÚZ pokračování v postřicích přímo v porostech brambor. Pěstitelé mohou sledovat aktuální stav počtu mšic i dalších škůdců zde.


Ačkoliv mšice broskvoňová primárně škodí broskvím, může se podle informací na Rostlinolékařském portálu ministerstva zemědělství objevit na dalších zemědělských plodinách, kromě brambor třeba na řepě, fazoli, paprice, ale i na okrasných rostlinách.

Související obsah


Hlavní problém mšice není to, že okusuje listy, ale že přenáší rostlinné viry. Nakaženým rostlinám začnou scházet živiny a jsou deformované. “K přemnožení dochází po časném náletu mšic za suchého a teplého počasí,“ stojí v popisu na Rostlinolékařském portálu.

Podívejte se na reportáž TV Nova o škodách způsobených divočáky a hraboši:


 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz