Libye

V Libyi přiostřuje! Turecký dron sestřelili, Ankara hrozí zásahem

V Libyi přiostřuje! Turecký dron sestřelili, Ankara hrozí zásahem
Zdroj: TV Nova

Situace v severoafrické Libyi se za posledních několik dní vyostřila. Vojska generála Chalífy Haftara zajala šest Turků. Turecko hrozí, že Haftarovu Libyjskou národní armádu bude považovat za cíl. V neděli večer byl zastaven provoz na letišti v Tripolisu. Z dráhy se valí černý dým, podle prvotních informací Haftarova armáda zničila turecký dron.

Turecko v neděli pohrozilo, že pokud nepropustí vojska generála Haftara šest zadržovaných Turků, budou jeho armádu považovat za legitimní cíl. Haftarovo vojsko v pátek pohrozilo útoky na turecké lodě a další cíle, protože Turci podporují mezinárodně uznávanou Vládu národní jednoty.

Aby zastavili postup Haftarových milic, dodali Turci libyjské vládě drony, zbraně a vozidla. Pochod Haftarovy armády na Tripolis se skutečně podařilo zpomalit. Vládní vojska ve čtvrtek získala kontrolu nad strategickým městem Gharyan, které bylo hlavním zásobovacím táborem pro vojska obléhající Tripolis.

Turecký ministr obrany Huuluski Akar varoval, že Haftarova armáda za případný útok na turecké cíle, kterým milice hrozily, "zaplatí velkou cenu," uvedla televize BBC.

Je otázkou, jak teď zareaguje Turecko na zničení bezpilotního letounu. "Naše stíhačky zaměřili a zničili během startu z vojenské části letiště Mitiga turecké letadlo, které bylo vybaveno k zaměření a útoku na pozice našich ozbrojených sil," citoval web Alhadath.net z prohlášení Haftarových vojsk.

Související obsah

Země je sužována dlouhou občanskou válkou, která vypukla několik let po pádu Kadáfího režimu. Proti sobě stojí Haftarova armáda a Vláda národní jednoty. Zatímco tu coby legitimní vládu podporují kromě Turecka i evropské země, USA nebo Katar, Haftar má podporu Egypta nebo Spojených arabských emirátů.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz