Královna

Kdy se britská královna Alžběta II. vzdá trůnu? Expert má jasno!

Kdy se britská královna Alžběta II. vzdá trůnu? Expert má jasno!
Zdroj: Profimedia

Expert na britskou královskou rodinu Phil Dampier má jasno v tom, kdy královna Alžběta II. odstoupí z trůnu a přenechá ho svému synovi, princi Charlesovi. Podle něj to bude do dvou let, tedy přibližně v době, kdy královna oslaví 95. narozeniny.

Podle Dampiera královna sice přenechá trůn svému synovi, nikdy se však královských povinností nevzdá úplně. Podle takzvaného Regency Act (Zákon vladařství) z roku 1937 je možné si ponechat část moci, pokud se na to ještě odstupující panovník cítí.


Podle webu deníku Mirror by se tak princ Charles ujal většiny královských povinností a byl by v podstatě regentem, oficiální královnou by ale stále byla Alžběta. "Nemyslím si, že by někdy abdikovala úplně. Už to řekla i při několik příležitostech," uvedl expert. Nicméně se v královských kruzích šušká, že i sama Alžběta zvažuje předání většiny moci Charlesovi při příležitosti svých 95. narozenin.

Související obsah


Regency Act byl v britské historii využitý pouze jednou, a to když v roce 1810 u krále Jiřího III. naplno propukla duševní choroba. Princem regentem, který rozhodoval o královských záležitostech, se pak na deset let stal jeho nejstarší syn Jiří IV.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz