Hrnečky

Pozor na jedovaté hrnečky. Mohou poškodit nervový systém

Pozor na jedovaté hrnečky. Mohou poškodit nervový systém
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Před sadou skleněných hrnečků varuje české ministerstvo zdravotnictví. Nebezpečné hrnky značky Smart Cook jsou zdobené kvítky a prodávají se v papírovém boxu. Podle odborníků uvolňují toxické kovy, které mohou otrávit organismus včetně ledvin, jater nebo třeba i celého nervového systému.

Pozor na sadu skleněných hrnečků značky Smart Cook, která se může nacházet na českém trhu. Z okraje pro pití se uvolňuje kadmium a olovo. Na stránkách českého ministerstva zdravotnictví lze nalézt informaci o konkrétních hodnotách. Z okraje hrnečku se uvolňuje 13 miligramů kadmia a 190 miligramů olova. V prvním případě je povolený limit 0,2 miligramu, ve druhém jsou to miligramy dva. Limity jsou tedy překročené mnohonásobně.


Související obsah


"Výrobek pro obsah těchto prvků nesplňuje požadavky závazných předpisů. Materiály a předměty musí být vyrobeny tak, aby za obvyklých nebo předvídatelných podmínek použití neuvolňovaly své složky do potravin v množstvích, která by mohla ohrozit zdraví lidí," uvádí ministerstvo.


Související obsah


Pokud už nebezpečnou sadu máte doma, hoďte ji raději do koše. Při pití z hrnečků totiž mohou toxické kovy proniknout do těla a způsobit pořádné potíže. Kadmium se může hromadit v ledvinách, játrech a hrozí nebezpečí chronických otrav. Olovo je pro změnu rizikové zejména pro těhotné ženy, jelikož dokáže proniknout až k plodu. Hrozit může i poškození ledvin, jater, nervového systému, červených krvinek, cév či svalstva. Při nižších koncentracích dochází k neurologickým poruchám a poškození rozpoznávacích funkcí.

han, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz