Schůzka

Klíčová schůzka. Babiš se Zemanem řešili vládní krizi

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek odpoledne dorazil na klíčovou schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Prezident už více než měsíc odmítá odvolat ministra kultury Antonína Staňka a ČSSD vyhrožuje, že všichni její ministři podají demisi. Babiš doufá, že se problém podaří vyřešit do příštího týdne.

Celou dobu nebylo jasné, s čím vlastně Babiš na Hrad zamířil.Údajně chtěl Miloši Zemanovi nabídnout obchod - pokud přijme Staňkovu demisi, na oplátku přestane sociální demokracie na jeho místo tlačit Michala Šmardu. Ten podle hlavy státu na pozici nemá dostatečnou kvalifikaci. Andrej Babiš na následné tiskové konferenci obchod odmítl, uvedl ale, že s prezidentem sdílí názor na kvalifikaci kandidáta.

Premiér nechtěl příliš rozvádět detaily schůzky, uvedl, že chce dodržovat koaliční smlouvu, není tak na něm navrhovat jiné kandidáty. Nyní se chce sejít s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem.

S Hamáčekm a s Antonínem Staňkem se má sejít Miloš Zeman už v pátek. Pokud ani tato dvě setkání nebudou úspěšná, roste pravděpodobnost, že ČSSD ve vládě skončí. Strana by měla konečný "verdikt" vynést na začátku příštího týdne.

Související obsah

Vládní krize už se táhne několik týdnů. Jejím motorem je právě neochota prezidenta přijmout demisi ministra kultury Antonína Staňka, kterého má nahradit místopředseda ČSSD Michal Šmarda.

Pusťte si reportáž o vládní krizi z minulého týdne:

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz