Vládní krize

Za vládní krizi může ČSSD, tvrdí Babiš! Hamáček jeho slova odmítá

Kauzu kolem odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) si podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vyrobili sami sociální demokraté. Svému koaličnímu partnerovi už prý nechce hrát divadlo a dělat ze sebe hlupáka. Předseda vlády to řekl v rozhovoru pro sobotní deník Právo.

"Už nejsem ochoten ze sebe nechat dělat hlupáka a otloukánka a nejsem ochoten poslouchat ze všech stran, včetně funkcionářů ČSSD, že jsem slabý premiér," pustil se v deníku Babiš do sociálních demokratů.

Podle něj za celou vládní krizi může ČSSD a její představitelé. Údajně jde o vnitřní boj v rámci strany. "Kauzu vyrobilo Sobotkovo a Chovancovo křídlo v sociální demokracii, tedy Plzeň, Ústí nad Labem, Praha a část Brna, které nikdy nepřijalo výsledek vnitrostranického referenda a celou dobu od vstupu do vlády hází panu Hamáčkovi klacky pod nohy," naráží Babiš na rozhodnutí ČSSD vstoupit do vlády s hnutím ANO.

Právě představitelé tohoto křídla podle něj zřejmě donutili Hamáčka, aby odvolal Staňka v rozporu s dohodami, že odvolán nebude. "Nevím sice čím a jak, ale donutili," tvrdí Babiš, který už před pár dny přiznal, že existovala dohoda prezidenta a sociální demokracie o tom, že současný ministr kultury nebude odvolán.

Související obsah

"Takže ať si to ČSSD nyní laskavě vyřídí, nehodlám za ní vést vnitrostranický boj," vzkázal premiér sociálním demokratům. Babiš ale zároveň nedokázal vysvětlit, proč se Miloš Zeman vyjádří k nominaci nového ministra kultury až v polovině srpna. Pouze prozradil, že není nadřízený prezidenta. "Má asi nějaký důvod, mně ho ale neřekl," řekl v deníku.

Podle ústavních právníků však hlava státu jedná protiústavně. Prezident by měl totiž postupovat bezodkladně, o odvolání současného ministra přitom požádal premiér už na konci května. Babiš ale tvrdí, že je vše v pořádku. "Ústava při výměně ministra žádné termíny nemá, takže není porušována," uvedl předseda vlády, který zároveň dodal, že není schopen donutit prezidenta k rychlejšímu postupu.

Související obsah

Ústavní žaloba by dle jeho slov nic nevyřešila. Babiš si také nepřeje konec vlády ani předčasné volby, pokud se ale problémy nevyřeší do konce srpna, udělá zásadní kroky. O co by konkrétně šlo, však neprozradil. "Zatím se žádné drama a krize nekoná, vláda normálně funguje," vzkázal premiér.

Hamáček: Ústava hovoří jasně

Podle Jana Hamáčka (ČSSD) ale celá záležitost stojí právě na premiérovi. "Ústava hovoří jasně o tom, že premiér navrhne jmenovat ministra," reagoval na slova Andreje Babiše šéf sociálních demokratů. "Pan premiér navíc několikrát řekl, že celou věc jednoznačně vyřeší. To se mu ale nepovedlo," řekl televizi Nova.

Předseda ČSSD navíc dodal, že sociální demokracie nežádá nic mimořádného. "Chceme pouze vyměnit ministra a trváme na dodržování ústavy, podle které je celý proces v rukou premiéra a prezidenta," dodal Hamáček.

Ostrá slova premiéra okomentoval také bývalý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), kterého Babiš obvinil z ovlivňování předsedy Hamáčka. "Já jsem na pana Hamáčka netlačil, já jsem s panem Hamáčkem nemluvil asi tři měsíce. Já si myslím, že pan premiér by si měl najít jiný stihomam než mě. Měl by začít řídit zemi a přestat blbnout," řekl Chovanec televizi Nova.

Kvůli odvolání ministra jednal Babiš se Zemanem naposledy ve středu:

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz