Včely

Med letos výrazně podraží! Mohou za to přemnožené mšice

Až o polovinu mají včelaři letos méně medu a dá se předpokládat, že jeho cena brzy atakuje 200 korun za kilogram. Problémy hlásí zejména podhůří. Kvůli horkému počasí se přemnožily mšice, které včely pro výrobu medovicového medu potřebují. Med teď v úlech zatvrdl a nedá se vytočit.

Med tuhý skoro jako beton – takový měl v plástvi Oldřich Šverák z Jamného nad Orlicí. Zatím se nenašla účinná technologie, která by tuhle pochutinu dostala účinně ven. Med se vytáčí pomocí odstředivé síly. Jenže když tyhle plástve skončí v medometu, přetížený vosk se roztrhá na kusy.

"Já jsem toho 30 procent nevytočil vůbec," řekl včelař Oldřich Šverák. Kvůli horku se přemnožily mšice, které sají mízu z lesa. Včely s nimi žijí v symbióze a společně tak vyrobily nadmíru určitého druhu medu, který ale přináší jen starosti.

"Má tu vlastnost, že velmi rychle krystalizuje," popsal Evžen Báchor, včelař z Pardubic. Pokud zůstane v úlech, je i včelám v zimě k ničemu. Za chladných měsíců totiž nemají přístup k vodě a nedokážou ho rozpustit. Umřou hlady, protože to nejsou schopné zpracovat.

Související obsah

Každý, kdo včelaří blízko smrkových nebo modřínových lesů, má stejné starosti jako pan Šverák. A podobně mluví i včelaři z nížin, u některých je situace mnohdy ještě horší. Letos je prý o polovinu míň medu, protože je pro změnu potrápil rychlý nástup jara. Všechno vykvetlo naráz a včely nektar nestíhaly posbírat.

"V Pardubicích jsou ceny okolo 160 až 170 korun, o těch 10 Kč to půjde nahoru," dodává včelař. A tak to vypadá, že málokterý včelař bude mít med ještě o Vánocích.

mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz