Rusko

Snaží se to ututlat? Stanice v Rusku přestaly odesílat údaje o radiaci

Jen krátce po havárii na severu Ruska, kde začátkem srpna vybuchla raketa a do ovzduší se uvolnila radiace, se odmlčely dvě stanice na měření radiace. Češi se podle údajů Státního úřadu pro jadernou bezpečnost radiace bát nemusí.

Dubna a Kirov, dvě ruské stanice, které odesílají informace o radiaci v ovzduší a nachází se nejblíže základny Ňonoksa v severním Rusku, se dva dny po havárii odmlčely.


Informaci zveřejnil americký portál The Wall Street Journal. Portál vycházel z dopisu předsedy Organizace Smlouvy pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek (CTBT), která spadá pod OSN.


"Ruské monitorovací stanice Dubna a Kirov byly okamžitě kontaktovány kvůli přerušení odesílání dat. Ruská oficiální místa odpověděla, že mají komunikační a síťové problémy," napsal v neděli předseda Organizace CTBT Lassina Zerbo. Zatím podle něj není jasné, kdy se problémy podaří vyřešit. Nechtěl ani spekulovat o souvislosti mezi odmlčením se stanic a havárií.

Související obsah


Obě stanice jsou součástí mezinárodní sítě stovek podobných zařízení, která mají sledovat dodržování CTBT. Za chod stanic jsou zodpovědné domovské státy. Mezi signatáři CTBT je i Česká republika.


Podle posledních informací při havárii z 8. srpna zahynulo nejméně pět lidí, některá média uvádí nejméně sedm obětí. V nedalekém Severodvinsku naměřili zvýšenou radiaci. Podle ruského meteorologického úřadu se na severu země po výbuchu zvedla radiace 16krát, podle Greenpeace až 20krát. Na této úrovni se držela 40 minut.

Související obsah


Češi se uniklé radiace bát nemusí. "V týdnu od 12. srpna do 18. srpna 2019 byla radiační situace na našem území obvyklá, nebyly zaznamenány žádné odchylky od obvykle sledovaných hodnot," uvedl v pondělí Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB).
 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz