Zahraničí

V Grónsku hotel nepostavím, slibuje Trump. Ostrov by pro USA rád koupil

Prezident Spojených států Donald Trump zřejmě nepřestává uvažovat o koupi Grónska. Není zatím jasné, jaké konkrétní záměry by s největším ostrovem světa měl. Na sociální síti ale šéf Bílého domu všechny uklidňuje, že rozhodně neplánuje za polárním kruhem stavět další ze svých hotelů.

Po oznámení, že chce Donald Trump koupit Grónsko, začala na internetu kolovat fotografie, která zobrazuje vesničku s ohromným mrakodrapem mezi malinkými domky. Prezident Spojených států sdělil světu, že mezi typickými grónskými domečky zlatý mrakodrap rozhodně nevyroste. I kdyby Trump nakonec koupi Grónska dotáhl do konce, za takovým luxusem budou muset zájemci stále létat do Las Vegas.

"Očividně čím dál tím víc lidí vidí Grónsko jako místo plné příležitostí. Tahle situace nám pomůže hlavně k tomu, aby v naší zemi lidé viděli větší obchodní potenciál," uvedl premiér Grónska Kim Kielsen.

A i když Spojené státy Grónsko nevlastní, mají na největší ostrov světa značný vliv už dnes. Kromě toho, že tam mají svou nejseverněji položenou vojenskou základnu, také přispívají k tomu, jak ostrov vypadá. Spolu s ostatními zeměmi totiž vypouštějí do ovzduší emise, které oteplují vzduch, to způsobuje rozpouštění vrstvy ledu, která ostrov pokrývá.

Související obsah

Na začátku srpna zaznamenalo Grónsko největší úbytek ledu v historii. Během čtyřiadvaceti hodin přišel ostrov o dvanáct a půl miliardy tun. Za pár let tam podle expertů nemusí být po ledu ani památky.

A tak je možné, že pokud jednou k prodeji Grónska skutečně dojde, nepřipadne Spojeným státům území plné ledu, ale naopak získají vhodné místo pro letní dovolené.
 

klma, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz