H-System

Naděje pro klienty H-Systemu, stát jedná o jejich odškodnění

Část klientů zkrachovalého H-Systemu by mohla být odškodněna. Už v pátek o tom bude s premiérem Babišem jednat právní zástupkyně poškozených Hana Marvanová. Jednalo by se však jen o pár desítek klientů - poškozených jsou ale stovky. Najít tak spravedlivé řešení podle ministryně spravedlnosti Benešové nebude jednoduché.

Mimořádné opatření vlády - to navrhuje ministryně spravedlnosti Marie Benešová v případě klientů zkrachovalého H-Systemu. Už ve středu kvůli tomu byla za premiérem Andrejem Babišem, ve čtvrtek to řešila i s ministryní financí Alenou Schillerovou.

"Pokud bychom šli cestou nějakého odškodnění, tak se musíme dostat do rámce, který nám dává platná legislativa, těch možností tam příliš mnoho není," upozornila ministryně financí Schillerová.

Podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové je teď na tahu Hana Marvanová, která by měla vyčíslit náklady svých klientů. Už v pátek se má kvůli kauze H-System sejít s premiérem Andrejem Babišem.

"Teď stát získal majetek ve velké hodnotě a přece si ho nemůže nechat a nepomoct odškodnit klienty, pak je tady konkurz, který trvá dvacet let, tam by stát mohl sehrát svoji roli. Podle mě je možností víc a jsem zvědavá, s čím pan premiér přijde," uvedla Marvanová.

Související obsah

"Je jasné, že tam došlo k nepravostem, že tam byly různé přehmaty i politický vliv. A že lidi přišli o peníze, jen je otázka jakým způsobem to řešit, protože je to nějaký precedent a já nevím, jestli bude k tomu vůle," řekl pro TV Nova Babiš.

Háček je ale v tom, že Marvanová zastupuje zhruba šest desítek poškozených klientů ze sdružení Maják. Odškodnit by ale chtěly i stovky dalších, třeba ti z Horoměřic.

Související obsah

"Zastupuji celkem 550 členů našeho družstva a je mi divné, že pokud se má jednat o všechny klienty H-Systemu, že tam jde jenom paní Marvanová. Paní Marvanová vždycky zastupovala svých šedesát klientů a bohužel v minulosti vždycky došlo k tomu, že sice se tvářila, že zastupuje nás všechny, ale nakonec jí šlo vždycky jen o tu hrstku těch jejích," upozornil zástupce družstva Svatopluk Martin Junek.

Řešení vidí Marvanová v prodeji zabaveného areálu v Rabyni u Slapské přehrady, který dříve patřil zakladateli H-Systemu Petru Smetkovi. To ale podle Benešové není možné.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz