Zahraničí

Problémy na oběžné dráze, kosmická loď Sojuz se nedokázala spojit s ISS

Problémy na oběžné dráze, kosmická loď Sojuz se nedokázala spojit s ISS
Zdroj: Twitter

Na Mezinárodní vesmírné stanici se objevil velmi nečekaný problém, v sobotu ráno se k ISS měla připojit kosmická loď Sojuz, došlo ale k problému. Mezi lodí a stanicí se nepodařilo navázat spojení, Sojuz se tak dostal mimo kurz. Řídící středisko v Moskvě následně vyslalo příkaz a loď se od ISS vzdálila.

Nepilotovaná loď Sojuz MS-14 se měla po dvou dnech od startu v sobotu ráno připojit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), loď se přiblížila do bezprostřední blízkosti stanice, pak se ale objevil problém.

Mezi lodí a stanicí neprobíhal přenos informací, Sojuz se následně odchýlil z kurzu a nebyl tak schopen připojit se k modulu Poisk.

Řídící středisko v Moskvě vyslalo lodi příkaz k přerušení celé operace, loď se následně vzdálila z bezprostřední blízkosti stanice.

To následně potvrdila ruská agentura Roscosmos i americká NASA s tím, že posádce na ISS nehrozilo žádné nebezpečí. Další pokus o připojení Sojuzu, který na stanici veze náklad a humanoidního robota jménem Skybot, je naplánován na pondělí ráno.

Související obsah

Podle portálu Nasaspaceflight je problém na straně ISS, které selhal zesilovač signálu systému Kurs. Ten zařizuje výměnu informací mezi lodí a stanicí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz