Zahraničí

Itálie má novou vládu. Překazila plány protiimigračnímu Salvinimu

Jednání o sestavení nové italské vlády skončila úspěšně. Koalici utvoří levicové Hnutí pěti hvězd a Demokratická strana. V čele kabinetu by měl opět stanout nestranický premiér Giuseppe Conte. Ten minulý týden podal demisi, aby zabránil hlasování o nedůvěře vládě.

Sociální demokraté se po roce a čtvrt vrací do italské vlády. Po loňských květnových volbách, kdy jim voliči dali košem, byli hlavním hlasem opozice v parlamentu. "Nechceme se vyhýbat zodpovědnosti a budeme se snažit o novou vládu. Chceme učinit konec tomuto období nenávisti, rozhořčení a strachu," řekl Nicola Zingaretti z Demokratické strany.

Na spolupráci s dosavadními rivaly přistoupili zejména proto, aby zabránili předčasným volbám. Ty by podle průzkumů vyhrála nacionalistická Liga Mattea Salviniho, s jehož tvrdou protiimigrační politikou nesouhlasí. Salviniho dohodou s Hnutím pěti hvězd z kabinetu vyšachovali.

Související obsah

 

"Italové si říkají, proč vůbec volit, když se ti, kterým řekli ne, vrátili zadními vrátky, jen aby hráli politické hry. Říkám si, co tyto strany Itálii nabídnou, když je pospolu drží jen nenávist k Lize," tvrdí Matteo Salvini.

Liga byla v koalici s Hnutím necelý rok a čtvrt, po názorových neshodách se ale v srpnu rozpadla. Hlavním důvodem byly Salviniho snahy svézt se na vlně vzrůstající popularity a vytěžit tak co nejvíce v případných předčasných volbách.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz