Brífink

Šéf žalobců Zeman si rýpl do kolegů kvůli kauze Čapí hnízdo!

Ostře sledovanou kauzu Čapí hnízdo, která tento týden nabrala nečekaný obrat, okomentoval ve středu odpoledne nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Mluvil opatrně, ale přesto si neodpustil rýpnutí.

Zeman připustil, že neví, v jaké přesně fázi ostře sledovaná kauza je. "Mediální komunikace v tomto případě není šťastná, veřejnost by se neměla dozvídat o mezitimních postupech na státním zastupitelství," uvedl nejvyšší státní zástupce.

Podle něj by bylo ideální, pokud by se lidé vše dozvěděli až v momentě, kdy bude rozhodnuto. "Pokud budu hodně přísný, tak až ve chvíli, kdy je rozhodnutí doručené zúčastněným stranám," přisadil si Pavel Zeman.

Uvedl, že Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) přezkoumává ročně přibližně tisíc rozhodnutí v různých kauzách a přibližně 40 jich ruší. "Pokud se to stane, je názor NSZ pro dozorového státního zástupce závazný," vysvětlil šéf žalobců.

Zeman se nicméně vyjadřoval velmi opatrně a obecně, nechtěl příliš komentovat ani únik informace jako takové. "Předpokládám, že to bude řešit městský státní zástupce. Sám nevím, kolik lidí mělo k informacím přístup," nechal se slyšet nejvyšší státní zástupce.

Brífing Zemana podle plánu začal ve 14 hodin a TN.cz ho přineslo v přímém přenosu. Předem se nevědělo, jak dlouhé vyjádření bude, ani co bude jeho obsahem.

Deník N na začátku týdne přinesl informaci, že státní zástupce Jaroslav Šaroch se rozhodl zastavit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše i dalších spoluobviněných. 

Rozhodnutí ovšem zatím není definitivní, posuzovat ho ještě bude Šarochův nadřízený. Do procesu navíc může ještě vstoupit právě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

V kauze jde o evropskou dotaci v hodnotě 50 milionů korun na projekt farmy Čapí hnízdo. Podle policejních vyšetřovatelů firma peníze z EU čerpala neoprávněně a mělo tak jít o dotační podvod.

Pusťte si pondělní reportáž TV Nova:

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a jeho vyjádření ke kauze Čapí hnízdo:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz