Válka na Ukrajině

Vystrčil po návratu z Kyjeva: Ukrajina si zaslouží členství v EU

Vystrčil po návratu z Kyjeva: Ukrajina si zaslouží členství v EU
Miloš Vystrčil | Zdroj: TV Nova

Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se vrátil z Ukrajiny. Do země, která čelí ruské invazi, odjel ve čtvrtek na pozvání předsedy Nejvyšší rady Ukrajiny Ruslana Stefančuka. V pátek po návratu novinářům řekl, že brutalita ruské armády na Ukrajině je velká.

Na cestě vlakem předsedu Senátu doprovázeli místopředseda horní komory Parlamentu Jiří Růžička (TOP 09), senátor Pavel Fischer (nestr.), ale také polští senátoři.

"Nevěříte svým očím. Slyšíte válku i tu hrůzu nejen v tom, co lidé vyprávějí. Klid, který leží nad rozbitými městy, je až trýznivý. S prominutím to můžete i cítit. Jeden z nejdrsnějších okamžiků byla návštěva v Buči, kde zrovna světový tým odborníků vyzvedával oběti z masového hrobu," popsal Jiří Růžička.

Související obsah

"Kyjev je polomrtvé město, kde je hodně kontrol právě ze strany vojáků. Město neví, kdy bude znovu bombardováno. Někteří politici nespí ani na jednom místě. Rodiny mají někde jinde. Vše je pokryto a prostoupeno obavami, strachem a velkou ostražitostí. Základní infrastruktura i některé obchody fungují," řekl na brífinku Miloš Vystrčil.

Česko považuje podle Vystrčila Ukrajinu za suverénní stát, který teď potřebuje nejen zbraně, ale i morální podporu, která by měla směřovat k členství Ukrajiny v EU. "Morální podpora Ukrajiny spočívá i v tom, že budeme prosazovat, aby Ukrajina byla co možná nejvíce obdařená perspektivou plnohodnotného členství v Evropské unii. Vím, že to nebude jednoduché, ale ty oběti a to hrdinství, které dnes ukrajinský národ projevuje, je takové velikosti, že si to zaslouží," uvedl Vystrčil.

Právě toto hrdinství ukrajinského lidu ocenil pamětní stříbrnou medailí Senátu Parlamentu České republiky.

Čtvrteční cestu senátorů na Ukrajinu kritizoval poslanec a expremiér Andrej Babiš (ANO), který ji označil za marketingový tah. Miloš Vystrčil se v pátek proti jeho slovům ohradil. "Měl by se na Ukrajinu podívat, kdyby potřeboval pozvání, tak se nabízím, pokud po návštěvě ta slova zopakuje, tak si myslím, že do politiky nepatří," reagoval na vyjádření Babiše Vystrčil.    

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz