Česká filmová akademie

Do boje o filmové Oscary letí za Česko Nabarvené ptáče

Do boje o filmové Oscary letí za Česko Nabarvené ptáče
Zdroj: Profimedia

O nejprestižnější filmovou cenu Oscara se za Česko popere film Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Snímek měl nedávno premiéru na festivalu v Benátkách, kde vzbudil velmi rozporuplné reakce.

"Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) posílá jako kandidáta na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film Nabarvené ptáče scenáristy, režiséra a producenta Václava Marhoula. Akademici vybírali z 10 českých hraných a dokumentárních filmů," uvedla v pondělí ráno filmová akademie na svých webových stránkách.

Nominace na Oscary budou vyhlášeny 13. ledna 2020 a slavnostní ceremoniál proběhne 9. února 2020 v Los Angeles, doplnili čeští akademici.

Nabarvené ptáče je natočené podle knihy Jerzyho Kosińského, která i desítky let po vydání vzbuzuje silné kontroverze. Podobné je to s Marhoulovým filmem - při premiéře v Benátkách řada diváků odcházela ze sálu, protože nedokázala snést drastické výjevy z doby druhé světové války.

Související obsah

Jak akademie připomíná, dosud získaly Oscara dva československé a jeden český film - Obchod na korze, Ostře sledované vlaky a Kolja.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz