Miloš Zeman

Jaký má Zeman plat a kolik utratí za poštu? Na tohle jdou peníze státu

Jaký má Zeman plat a kolik utratí za poštu? Na tohle jdou peníze státu
Zdroj: TN.cz

Kanceláři prezidenta republiky má v roce 2020 ze státního rozpočtu dostat více než 400 milionů korun. Zhruba polovina by měla jít na správu Pražského hradu a lánského zámku, téměř 70 milionů korun poputuje na platy zaměstnanců. Podívejte se, za co ještě prezidentská kancelář utrácí.

404 730 280 korun. Tolik by měla v příštím roce dostat Kancelář prezidenta republiky na své hospodaření. Počítá s tím návrh státního rozpočtu, který v pondělí schválila vláda. Schodek podle návrhu bude 40 miliard korun. Více o tom, kam peníze v roce 2020 půjdou, najdete zde.

Podle návrhu rozpočtu na nadcházející tři roky, který ale vznikl ještě před schválením státního rozpočtu vládou, by měla přes 190 milionů korun dostat Správa Pražského hradu, 74 milionů by mělo jít Lesní správě Lány. Jde o příspěvkové organizace, které zřizuje prezidentská kancelář. Zbytek zůstane samotné Kanceláři prezidenta republiky.

Další podrobnosti už se z návrhu příliš vyčíst nedají. Jasné je navíc už jen to, že na platy zaměstnanců by měla kancelář získat téměř 70 milionů korun, dalších 20 milionů "spolkne" pojistné placené zaměstnavatelem. Skutečnost ale může být odlišná, jako tomu bylo například v minulém roce.

Související obsah

Kancelář prezidenta republiky

V roce 2018 měla prezidentská kancelář podle státního rozpočtu vyčíslit příjmy ve výši milion a čtvrt. Skutečné příjmy činily přes tři a půl milionu korun. Téměř celou částku tvořila dotace z rozpočtu Evropské unie, určená na aleje v Lánské oboře.

Naproti tomu výdaje činily téměř 512 milionů korun. Velkou položkou jsou "běžné výdaje vlastního úřadu kanceláře prezidenta republiky", na které šlo 110 milionů. Do nich spadá třeba zahraniční i tuzemské cestovné pro prezidenta Miloše Zemana a jeho tým, renta bývalému prezidentovi nebo služby zajištěné dodavateli.

Drtivá většina jde ale na platy zaměstnanců. V roce 2018 si pracovníci rozdělili více než 62 milionů korun, i s pojistným a dalšími náklady šlo na platy 88 milionů. Na neinvestiční transfery celkově dostala kancelář více než 217 milionů, na ty investiční, což jsou většinou převody příspěvkovým organizacím, 184 milionů korun.


Související obsah

Klausova renta i Zemanovy cesty po Česku

Zemanův plat za rok 2018 činil přes tři miliony, což je více než 250 tisíc korun měsíčně. Třeba za poštovní služby dala prezidentská kancelář téměř 143 tisíc, za služby a školení 200 tisíc a například za pohoštění zahraničních návštěv v Česku dva a čtvrt milionu korun.

Po republice prezident jezdil za 50 tisíc korun, do zahraničí za necelý milion. Bývalý prezident Václav Klaus pak ročně dostává 1 200 000 korun a například vyrobení řádů a vyznamenání loni stálo přes 460 tisíc korun.

Související obsah

Správa Pražského hradu a Lesní správa Lány

Správa Pražského hradu a Lesní správa Lány pak mají oddělený rozpočet. Například v rozpočtu první jmenované organizace činí příspěvek od státu jen pětinu. Zbývající peníze získává správa, která se stará o Hrad i zámek Lány, například ze vstupného. Celkové výnosy přesáhly loni 800 milionů.

Na vstupném na Hrad nebo do Lánské obory vydělala správa 450 milionů korun. Další tři miliony získala ze vstupenek na výstavy a koncerty, které se v prezidentských sídlech pořádaly, a téměř 20 milionů ze vstupenek na věž svatovítské katedrály. Další příjem má například z pronájmu prostor nebo provozu toalet v hradním areálu.

Celkové náklady Lesní správy Lány byly za minulý rok 93 milionů korun, výnosy byly téměř totožné. Nejvíce lánská obora vydělává na prodeji dřeva (43 milionů) a na poplatcích za lov (přes sedm milionů). Milion a půl získala také za prodej zvěřiny a ryb. V oboře se chovají bažanti.

Vláda schválila rozpočet, schodek má být 40 miliard. Podívejte se na reportáž z pondělních Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Miloš Zeman

Důležité Události

Píše se na Deník.cz