Domácí

Zdravotnictví v Česku hrozí kolaps, je na tom hůř než Polsko a Slovensko

Zdravotnictví v Česku hrozí kolaps, je na tom hůř než Polsko a Slovensko
Zdroj: Getty Images

Českému zdravotnictví hrozí kolaps - shodli se na tom odborníci ze zemí Visegrádské čtyřky (V4). Státy pdle nich brzy nebudou schopné péči o své obyvatele ufinancovat. Krize hrozí všem státům V4, podle odborníků je na tom ale Česká republika nejhůř.

Experti z Česka, Slovenska, Maďarska a Polska se sešli na ministerstvu zdravotnictví, kde řešili především problém s nedostatkem lékařů a zdravotních sester. "Nedostatek lidských zdrojů v primární péči je problém, který netrápí jenom nás, ale i naše sousední státy. Naše programy dokážou část lékařů namotivovat, bez systémové změny se ovšem kolaps primární péče neodvrátí," říká předseda Společnosti všeobecného lékařství (SVL) Svatopluk Býma.

Na jednání dorazili i zástupci Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří státům Visegrádské čtyřky vytknuli omezené kompetence lékařů i zdravotních sester.

Související obsah

"V jiných státech je běžné, aby sestry například předepisovaly zdravotnické pomůcky, jako jsou inkontinenční pleny. Chybí nám také systém pro jejich vzdělávání. Drtivá většina sester se školí v nemocnicích. Tam se ale v oblasti primární péče nemohou dostatečně vzdělat," tvrdí David Halata ze SVL.

Zdravotní péče v Česku pokulhává zejména na venkově, z průzkumu ale vyplývá, že řešením není jen zvýšení platů lékařů. Pro mladé lékaře je mnohem důležitější, aby v jejich bydlišti byly kvalitní školy a vhodná práce pro jejich partnera. "Je proto nezbytné, aby se vládní instituce a samosprávy spojily a začaly tento problém řešit. Netýká se to pouze lékařství, ale i dalších oblastí, které na venkově zaostávají," vysvětluje Halata.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz