Armáda

Chyba armády stála 30 civilistů život! Místo teroristů zasáhla farmáře

Během posledních 24 hodin zemřelo při dvou různých útocích v Afghánistánu nejméně 50 civilistů. 20 jich má na svědomí sebevražedný atentátník z hnutí Tálibán a další útok dronů, za nímž stojí armáda. Místo teroristů se jejich obětí stali místní farmáři. Situace v regionu se zhoršuje kvůli selhání mírových jednání Tálibánu s USA.

Zkáza, kam oko dohlédne - po útoku ve městě Kalát nezůstal kámen na kameni. Terorista z Tálibánu se tam podle dostupných informací odpálil v dodávce plné výbušnin. Exploze zničila místní nemocnici, mezi oběťmi jsou především lékaři a pacienti.

"Tálibán rozbombardoval nemocnici v Kalátu. Tálibánský sebevražedný atentátník s autem plným výbušnin zaútočil na nemocnici. Zodpovědnost vzal na sebe. Tálibán stále útočí na civilisty," oznámil mluvčí afghánského prezidenta Sediq Sediqqi.

Útok si vyžádal kromě dvou desítek mrtvých i nejméně 90 zraněných. Počet obětí tak může dál růst. K útoku se Tálibán přihlásil téměř okamžitě, přiznal ale, že jeho cílem byly vládní budovy, které se nacházejí hned vedle nemocnice.

"V okolních domech zůstaly děti uvězněné pod troskami zdí a oken. Většina lidí byla zraněna poté, co se dům zhroutil. Rozhodně šlo o zabíjení muslimů," prohlásil příbuzný jedné z obětí Khan Mohammed.

Související obsah

Situace se v Afghánistánu rapidně zhoršila poté, co USA neuspěly v mírových jednáních. Tálibán od té doby útočí v regionu téměř denně. "Mírové rozhovory zrušili jen kvůli americkému vojákovi. Spojené státy nás považují za špínu. Mnoho Afghánců zemřelo, ale nikdo se o ně nestará. Starají se jen o vlastního vojáka," rozčílil se jeden z místních Fazal Karim.

Afghánská armáda za podpory té americké podnikla útok drony na údajnou baštu Islámského státu. Jenže nedopatřením zřejmě zasáhla místní farmáře. Nejméně třicet lidí zemřelo a dalších 40 bylo se zraněními převezeno do nemocnic.
 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz