Lev

Lvíčata ležela v ledu desetitisíce let, vědci popsali jejich smutný osud

Zachovalá tělíčka dvou malých lvíčat vydal tající permafrost na Sibiři. Odborníci původně věřili, že se jedná o sourozence, nakonec ale zjistili, že obě lvíčata dělí desetitisíce let.

Dvě mláďata jeskynního lva objevil v letech 2017 a 2018 hledač mamutích kostí. O jeho nálezu se ale svět dozvěděl až teď. Informaci přinesl ruský zpravodajský portál The Siberian Times.

Odborníci si původně mysleli, že vzhledem k tomu, že tělíčka byla od sebe jen deset metrů a obě byla skvěle zachovalá, že se jedná o sourozence. Až nyní vyšlo najevo, že zvířata dělí 26 tisíc let.


Jako první vydal permafrost lvího samečka, kterého vědci pojmenovali jako Borise. Ten žil před 44 tisíci lety. Podle všeho byl sám v jeskyni, když se zřítil strop a zavalilo jej kamení.

Související obsah


"Našli jsme známky vnitřních zranění, která mohla pocházet od padajícího kamení," popsal odborník na prehistorická zvířata Albert Protopopov. V době úmrtí byly Borisovi dva až tři týdny.


O rok později nalezená samička, kterou vědci pojmenovali Sparta, zřejmě zemřela hlady. "Divili jsme se, proč vypadá tak vychrtle. Při tomografii jsme pak zjistili, že nemá žádný podkožní tuk," řekl Protopopov.

Lvíče má úžasně zachovalou srst i kůži:

Zdroj: Profimedia


Jeskynní lev byl větší než současní lvi a žil ve studenějších klimatických podmínkách. Poslední kusy vyhynuly zřejmě před 12 tisíci lety. Na rozdíl od současných lvů zřejmě neměli hřívu. Podle Protopopova existuje reálná možnost, že by se podařilo tento druh oživit. "Šance je podstatně větší než například u mamuta," prohlásil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz