Učitelé

Učitelé se nedohodli na růstu platů, vyhlásili stávkovou pohotovost!

Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Nedohodly se totiž s ministrem školství Robertem Plagou na růstu platů. Ministerstvo školství navrhlo přidat od nového roku učitelům přes dva tisíce korun. To je ale podle odborářů málo.

Původně požadovaly odbory zvýšení platů minimálně o patnáct procent. Následně od požadavku upustily a souhlasily s kompromisním desetiprocentním přidáním. Vše ale chtěly do tarifů.

Ministr školství Robert Plaga navrhl přidat všem učitelům od ledna 2250 korun měsíčně a dalších průměrně 1400 korun měsíčně dát k dispozici na odměny. Odborům se ale zdá částka nízká, což ministr označil za destruktivní postoj.


Růst tarifů o pevnou částku by podle něj byl výhodnější pro skupiny pedagogů, které nyní vydělávají méně. Jde podle něj například o nově nastupující učitele, učitelky v mateřských školách nebo vychovatelky. Robert Plaga zároveň připustil, že by se po domluvě s odbory pevná částka v tarifech ještě mohla zvýšit, ale jen mírně.

Související obsah


Školské odbory tak po úterním neúspěšném jednání vyhlásily stávkovou pohotovost. V případě, že se s ministerstvem školství nedomluví, plánují v budoucnu na nějaký čas přerušit výuku ve školách.

pez, TN.cz

K tématu Učitelé

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz