Praha

Potkali jste během dne ježka? Potřebuje pomoc! Toto s ním udělejte

Potkali jste během dne ježka? Potřebuje pomoc! Toto s ním udělejte
Zdroj: Záchranná služba

O stovky dospělých i malých ježků v současné době pečují záchranné stanice živočichů. Podle zvířecích záchranářů je jich více než v minulých letech. Pokud na ně v přírodě narazíte přes den, téměř 100 % potřebuje pomoc. Ježek je totiž noční tvor a přes den vylézá pouze v nouzi.

"Uvidíte-li ježka, který se ve dne pohybuje venku, volejte vždy do záchranné stanice. Ježci, kteří se pohybují ve dne, jsou buď osiřelá mláďata bez matky, zranění jedinci nebo vysílení a nemocní jedinci," tvrdí pečovatelé ze Záchranné stanice pro volně žijící zvířata v Praze.

Ježci jsou noční živočichové a ve dne za normálních okolností spí ukrytí v denních hnízdech. Existují výjimky z tohoto pravidla, např. ježci ochočení nebo samice před porodem stavící si hnízdo, ty jsou ale vzácné. Daleko častěji platí, že ježek pohybující se ve dne, je nemocný, zraněný anebo je to nesamostatné mládě. Nezáleží na tom, jak je ježek velký, kolik váží či zda je jaro, léto, podzim nebo zima. Pravidlo, že ježek pohybující se ve dne = ježek v nouzi, platí obecně, popisují zvířecí záchranáři na svém facebooku.

Jen v pražské záchranné stanici v současné době pečují o 142 ježků, což je pro zařízení téměř kalamitní stav. Většina ze zvířat jsou nesamostatná osiřelá mláďata. Starší zvířata se do útulku dostávají kvůli zranění. Ať už od psů, sekaček nebo aut.

Související obsah

Od začátku roku se stanice postarala už o 451 ježků, což je o čtvrtinu více než za celý loňský rok. "Těžko říci, čím je to způsobeno. Určitou nápovědou může být fakt, že z celkového počtu přijatých ježků je jich letos více zraněných, než tomu bylo vloni (21 % vs 11 %). Možná, že civilizační tlak působí na ježky více. Faktorů může být ale určitě mnoho dalších – sucho, nedostatek hmyzu, úbytek rozmanitosti v krajině, zánik mnoha přírodních míst kvůli výstavbám, atd.," uvádí ježčí záchranáři.

Chcete-li ježkům v jejich nelehké situaci pomoci, můžete je na svých zahradách podpořit pravidelným přikrmováním potravou pro psy, kočky či ideálně přímo potravou pro ježky. Vděční budou také za mělkou misku s vodou a za to, že jim v zahradě necháte vždy nějaký přírodní kout.
 

tbc, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz