Uprchlíci

Při požáru v uprchlickém táboře umírali lidé! Vláda zpřísní pravidla

Řecká vláda chce po pondělním požáru v uprchlickém táboře Moria na ostrově Lesbos, který si vyžádal dva mrtvé a 17 raněných, zpřísnit migrační politiku. Země má v plánu přesunout do konce roku 2020 do Turecka 10 tisíc běženců, aby ulevila přeplněným imigračním centrům. Posílí i námořní hlídky.

Dramatické scény z přeplněného uprchlického tábora na ostrově Lesbos, v němž se tísní 12 tisíc uprchlíků převážně ze Sýrie a dalších zemí Blízkého východu, donutily řeckou vládu jednat. V kempu hořelo osm obytných kontejnerů a uvnitř propukly nepokoje. Nespokojené davy rozháněla pořádková policie.

Z kempu, jehož kapacita byla překročena přibližně čtyřnásobně, zamířilo na řeckou pevninu prvních 250 migrantů. Tisíce dalších se přesunu dočkají v příštích týdnech. "Nemůžeme se tu cítit bezpečně. Jsme tu v nebezpečí," uvedl jeden z uprchlíků. "Je to problém vlády. Neví, co má dělat. Lidi tu umírají, trpí, potulují se po okolí," dodal další.

Související obsah

Změn se dočká i řecká imigrační politika. Vláda chce vytvořit detenční centra pro běžence, kteří nemají právo na získání azylu, posílit vojenskou přítomnost v Egejském moři a zintenzivnit spolupráci s tureckou vládou. Cílem je obnovení deportací migrantů do Turecka.

Více deportací uprchlíků už podpořila německá kancléřka Angela Merkelová. Do Řecka také tento týden v souvislosti s migrační krizí zamíří ministři vnitra Francie a Německa a také evropský komisař pro migraci Dimitris Avramopoulos.
 

epa, TN.cz

K tématu Uprchlíci

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz