Jednání

Do Prahy se sjeli prezidenti V4. Zeman je přivítal na zámku v Lánech

Do Prahy se sjeli prezidenti V4. Zeman je přivítal na zámku v Lánech
Zdroj: Profimedia

Na zámku v Lánech se sešli prezidenti visegrádské skupiny. Hlavy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska mají jednat o novém rozložení Evropského parlamentu po brexitu. Na programu jsou i dopady obchodních válek nebo víceletý finanční rámec EU do roku 2027.

Prezident Miloš Zeman přivítal své protějšky z Maďarska Jánose Ádera, Polska Andrzeje Dudu a Slovenska Zuzanu Čaputovou krátce před jedenáctou dopoledne.

Poté už prezidenti V4 zasedli ke společnému jednání, který přeruší jen kvůli obědu. Jednat mají až do večera. Řeč bude především o unijních tématech, zejména roli V4 v EU. Prezidenti chtějí také zkoordinovat svůj postup při vyjednávání o spojencích poté, co z EU vystoupí Velká Británie.

Diskutovat by hlavy států měly i o aktuálních problémech, kterým jsou nový víceletý finanční rámec EU od roku 2021 do 2027, dopady celních nebo obchodních válek na ekonomiku či současném stavu infrastrukturních projektů.

Související obsah

Ve čtvrtek se k jednání připojí prezident Slovinska Borut Pahor a Srbska Aleksandar Vučić. Zástupci V4 chtějí vyjádřit podporu politice otevřených dveří EU a případnému vstupu Slovinska a Srbska do Unie a také apelovat na řešení bilaterálních sporů.

TN.cz

K tématu Jednání

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz